ZAŁĄCZNIK
DO REGULAMINU WARSZAWSKIEJ ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ
WYKAZ OBIEKTÓW DO ZWIEDZENIA
STOPIEŃ BRĄZOWY
I. Obiekty zabytkowe
Pałac Lubomirskich („Pod Blachą”) – pl. Zamkowy 2,
Kościół katedralny św. Jana Chrzciciela – ul. Świętojańska 8,
Mury miejskie z basztami i Barbakanem,
Rynek Starego Miasta,
Kościół i Klasztor Sakramentek p.w. św. Kazimierza – Rynek Nowego Miasta 2,
Pałac Krasińskich (Pałac Rzeczypospolitej) – pl. Krasińskich 5,
Zespół budynków:
Budynek Giełdy i Banku Polskiego – pl. Bankowy 1,
Pałac Ministra Skarbu (ob. Urząd m.st. Warszawy) – pl. Bankowy 3,
Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu – pl. Bankowy 5,
Teatr Wielki – pl. Teatralny 3/5,
Pałac Józefa Benedykta Loupia (Małachowskich) – ob. ZG PTTK, ul. Senatorska 11,
Pałac Czartoryskich-Potockich – ul. Krakowskie Przedmieście 35,
Hotel „Bristol” – ul. Krakowskie Przedmieście 42/44,
Teatr Polski – ul. Kazimierza Karasia 2,
Most i wiadukt im. Księcia Józefa Poniatowskiego,
Zespół pałacowo-ogrodowy w Wilanowie.
II. Obiekty współczesne
Domy Towarowe „Centrum” i Pasaż Śródmiejski – ul. Marszałkowska od ul. Widok do ul. Henryka Sienkiewicza,
Dworzec Centralny PKP – al. Jerozolimskie,
Stacja Metra „Wilanowska”,
Trasa Łazienkowska – od ul. Ostrobramskiej do Pomnika Lotnika,
Hotel „Victoria” – ul. Królewska 11,
Gmach Sądów na Lesznie,
Kościół św. Michała – ul. Puławska 95,
Osiedle Ursynów-Natolin,
Centrum Zdrowia Dziecka – Międzylesie, al. Dzieci Polskich,
Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu,
Osiedle „Sady Żoliborskie” – między ulicami Zygmunta Krasińskiego, Władysława Broniewskiego, Włościańską, ks. Jerzego Popiełuszki.
III. Obiekty walki i męczeństwa
Grób Nieznanego Żołnierza – pl. Józefa Piłsudskiego,
Krzyż Romualda Traugutta i tablica na miejscu stracenia członków Rządu Narodowego w 1864 r. – ul. Zakroczymska, park im. Romualda Traugutta,
Pomnik Powstania Warszawskiego – pl. Krasińskich,
Tablica ku czci obrońców Reduty Wolskiej – ul. Wolska przy ul. Redutowej,
Kamień upamiętniający akcję odbicia więźniów Pawiaka przy Arsenale – ul. Długa 52,
Płyta Grobowa członków Warszawskiego Sztabu Armii Ludowej – ul. Freta 16,
Kamień poświęcony pamięci Sztabu Żydowskiej Organizacji Bojowej – ul. Miła 2/4,
Mauzoleum Walki i Męczeństwa – al. Jana Chrystiana Szucha 25.
IV. Muzea
Muzeum Narodowe – al. Jerozolimskie 1,
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy – Rynek Starego Miasta 28/42,
Muzeum Wojska Polskiego – al. Jerozolimskie 3,
Muzeum Woli – ul. Srebrna 12,
Muzeum Kultury Fizycznej i Turystyki – ul. Wawelska 5.
V. Lasy, parki, ogrody
Ogród Saski – pl. Józefa Piłsudskiego, ul. Królewska,
Park Ujazdowski – al. Ujazdowskie, ul. Piękna,
Lasek Bielański – ul. Marymoncka,
Centralny Park Kultury na Powiślu,
Park Skaryszewski – al. Zieleniecka,
Ogród Zoologiczny – ul. Ratuszowa 1/3.
VI. Cmentarze
Powązkowski – ul. Powązkowska,
Żołnierzy Radzieckich – ul. Żwirki i Wigury.
VII. Pomniki
Kolumna Zygmunta III Wazy – pl. Zamkowy,
Bohaterów Warszawy – pl. Teatralny,
Adama Mickiewicza – ul. Krakowskie Przedmieście 56,
Księcia Józefa Poniatowskiego – ul. Krakowskie Przedmieście 46/48,
Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego – ul. Krakowskie Przedmieście,
Pomnik Lotnika – ul. Żwirki i Wigury.
STOPIEŃ SREBRNY
I. Obiekty zabytkowe
Klasztor i kościół Augustianów (ob. Franciszkanek) p.w. św. Marcina – ul. Piwna 9/11,
Klasztor Jezuitów i kościół MB Łaskawej Patronki Warszawy – ul. Świętojańska 10,
Szkoła jezuicka „Gymnasium Zaluscianum”, d. siedziba Komisji Edukacji Narodowej – ul. Jezuicka 4,
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny – ul. Przyrynek 2,
Baszta Mostowa (Prochownia) – ul. Mostowa róg ul. Rybaki,
Kościół i klasztor Reformatów p.w. św. Antoniego – ul. Senatorska 31,
Pałac Prymasowski – ul. Senatorska 13/15,
Kościół Przemienienia Pańskiego – ul. Miodowa 13,
Pałac Paca – ul. Miodowa 15,
Kościół Wizytek Opieki św. Józefa – ul. Krakowskie Przedmieście 34,
Pałac Paszkiewiczów-Potockich – ul. Krakowskie Przedmieście 32,
Gmach Towarzystwa Przyjaciół Nauk – Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72,
Kościół Św. Krzyża – ul. Krakowskie Przedmieście 3,
Rogatki Mokotowskie (dwie) – pl. Unii Lubelskiej 2,
Kościół św. Aleksandra – pl. Trzech Krzyży,
Zamek Ostrogskich-Gnińskich – ul. Tamka 41,
Hotel „Polonia” – al. Jerozolimskie 5,
Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – pl. Stanisława Małachowskiego 3,
Pałac Szustra (Lubomirskich), domek mauretański, wieża zegarowa – ul. Puławska 59,
Kościół św. Bonifacego – ul. Czerniakowska 2/4,
Kościół św. Anny w Wilanowie,
Kościół św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej – ul. Wolska 140 a,
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztor kamedułów – ul. Gwiaździsta 81,
Cytadela Warszawska – Wybrzeże Gdyńskie.
II. Obiekty współczesne
Dworzec PKP Warszawa-Śródmieście – al. Jerozolimskie,
Hotel „Warszawa” – pl. Powstańców Warszawy 9,
Most Gdański,
Osiedle „Za Żelazną Bramą” – między pl. Żelaznej Bramy oraz ulicami Królewską, Grzybowską, Żelazną, Chłodną,
Pałac Kultury i Nauki – pl. Defilad 1,
Wisłostrada – od Trasy Łazienkowskiej do ulicy Pułkowej,
Hotel „Forum” – ul. Nowogrodzka 24/26,
Gmach „Intraco” – ul. Stawki 2,
Rotunda PKO – ul. Marszałkowska róg al. Jerozolimskich,
Dworzec PKP Warszawa-Ochota – al. Jerozolimskie przy ul. Towarowej,
Państwowe Tory Wyścigów Konnych – ul. Puławska 266,
Międzynarodowy Port Lotniczy – ul. Żwirki i Wigury 1,
Dom Studencki – ul. Akademicka 5,
Stadion Dziesięciolecia – al. Józefa Poniatowskiego róg al. Zielenieckiej,
„Uniwersam” – Rondo Wiatraczna,
Dworzec PKP Warszawa-Wschodnia – ul. Kijowska,
Osiedle Praga I – między ulicami: Jagiellońską, Ratuszową, Targową oraz Cyryla i Metodego,
Osiedle Praga II – między ulicami: Jagiellońską, Ratuszową, Namysłowską i Darwina,
Osiedle „Kępa Potocka” – ul. Zygmunta Krasińskiego przy Wisłostradzie.
III. Obiekty walki i męczeństwa
Tablica upamiętniająca zamach żołnierzy Gwardii Ludowej na niemiecki lokal „Café-Club” – al. Jerozolimskie róg ul. Nowy Świat,
Tablica ku czci żołnierzy powstania warszawskiego i osób cywilnych poległych od wybuchu czołgu niemieckiego – ul. Kilińskiego 1,
Tablica Upamiętniająca akcję „Góral”; Kedywu AK – ul. Senatorska 3,
Tablica ku czci poległych członków warszawskiego dowództwa Gwardii Ludowej – ul. Mostowa 2,
Głaz upamiętniający akcję żołnierzy AK na szefa Policji i SS Dystryktu Warszawskiego Franza Kutscherę – al. Ujazdowskie 25,
Płyta nagrobna ku czci członków warszawskiego sztabu AL. – ul. Krakowskie Przedmieście, skwer przy ul. Bednarskiej,
Tablica ku czci pomordowanych w pierwszych egzekucjach w Warszawie – al. Na Skarpie, Centralny Park Kultury,
Płyta ku czci poległych żołnierzy 3 Dywizji Piechoty I Armii WP – ul. Solec (Wisłostrada) przy wejściu do Portu Czerniakowskiego,
Tablica ku czci poległych żołnierzy powstania warszawskiego – ul. Puławska 266 (Wyścigi),
Mogiły żołnierzy września i powstania warszawskiego na cmentarzu w Wilanowie – al. Wilanowska róg ul. Wiertniczej,
Tablica ku czci pomordowanych mieszkańców Mokotowa – ul. Dworkowa (na stokach Skarpy Mokotowskiej),
Głaz upamiętniający obrońców Reduty Ordona – ul. Mszczonowska róg ul. Włochowskiej,
Tablica ku czci poległych żołnierzy 10 pułku 4 Dywizji Piechoty I Armii WP – al. Józefa Poniatowskiego (przy moście),
Cmentarz symboliczny ku czci pomordowanych w egzekucji wawerskiej – ul. 27 Grudnia, Wawer,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji „Pięćdziesięciu” – ul. Wieczorkiewicza róg ul. Cyrulików (Rembertów),
Tablica ku czci żołnierzy Dywizji Piechoty – na balustradzie Mostu Śląsko-Dąbrowskiego,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji „Pięćdziesięciu” – ul. Mszczonowska przy przejeździe kolejowym,
Tablica ku czci pomordowanych dzieci – ul. Wolska, cmentarz prawosławny,
Tablica ku czci ofiar terroru – ul. Wolska, kościół św. Stanisława,
Tablica upamiętniająca pomordowanych w Katyniu – ul. Powązkowska, kościół Karola Boromeusza,
Tablica upamiętniająca walki żołnierzy AK i AL w czasie powstania warszawskiego – ul. Zygmunta Krasińskiego róg ul. Słonecznej,
Głaz ku czci poległych żołnierzy powstania warszawskiego – ul. Adama Mickiewicza róg ul. Gen. Józefa Zajączka,
Grobowiec-mauzoleum ks. Jerzego Popiełuszki – ul. Zygmunta Krasińskiego 19, kościół św. Stanisława Kostki.
IV. Muzea
Muzeum Geologiczne – ul. Rakowiecka 4,
Muzeum Archeologiczne – ul. Długa 52,
Muzeum Etnograficzne – ul. Kredytowa 1,
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – Rynek Starego Miasta 20,
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych – ul. Piekarska 20,
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – ul. Freta 16,
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – pl. Teatralny 3/5,
Kolekcja malarstwa europejskiego (XV-XX w.) im. Jana Pawła II – pl. Bankowy 1.
V. Lasy, parki, ogrody
Ogród Botaniczny – al. Ujazdowskie 4,
Ogród Krasińskich – pl. Krasińskich,
Park Sportowy „Agrykola” – ul. Myśliwiecka 5,
Park im. Traugutta – ul. Zakroczymska,
Park Mokotowski – ul. Puławska,
Park „Morskie Oko” – ul. Puławska,
Park Skaryszewski im. Ignacego Paderewskiego – al. Zieleniecka.
VI. Cmentarze
Cmentarz Bródnowski – ul. Św. Wincentego,
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski – ul. Młynarska 54/56,
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany – ul. Żytnia 42,
Cmentarz Komunalny (d. wojskowy) – ul. Powązkowska,
Mogiły żołnierzy powstania warszawskiego na cmentarzu Czerniakowskim – ul. Czerniakowska róg ul. Bonifacego,
Jana Matejki – ul. Puławska,
Poległym, pomordowanym na Wschodzie – ul. Muranowska.
VII. Pomniki
Marii Curie-Skłodowskiej – ul. Wawelska 15,
Jana Kilińskiego – ul. Podwale 25,
Marii Konopnickiej – w Ogrodzie Saskim (ul. Marszałkowska),
Syreny Warszawskiej – ul. Wybrzeże Kościuszkowskie,
Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim,
Jana III Sobieskiego – ul. Agrykola.
STOPIEŃ ZŁOTY
I. Obiekty zabytkowe
Klasztor Franciszkanów: kościół św. Franciszka i budynek Klasztorny – ul. Zakroczymska 1,
Kościół Dominikanów: kościół św. Jacka i budynek klasztorny – ul. Freta 8/10,
Klasztor Paulinów: kościół św. Ducha i budynek Klasztorny – ul. Nowomiejska 23,
Szpital św. Ducha (ob. dom mieszkalny) – ul. Nowomiejska 21 i ul. Podwale 29,
Pałac Sapiehów – ul. Zakroczymska 6,
Pałac Raczyńskich (ob. Archiwum Główne Akt Dawnych) – ul. Długa 7,
Pałac Deckerta zw. „Pod Wiatrami” – ul. Długa 38/40,
Arsenał Królewski (ob. Państwowe Muzeum Archeologiczne) – ul. Długa 52,
Pałac Lubomirskich – pl. Żelaznej Bramy 10,
Pałac Zamoyskich tzw. Błękitny – ul. Senatorska 35/37,
Pałac Mniszchów (ob. Ambasada Królestwa Belgii) – ul. Senatorska 40,
Biblioteka Załuskich (ob. Stowarzyszenie Autorów ZAIKS) – ul. Hipoteczna 2,
Pałac Biskupów Krakowskich – ul. Miodowa,
Pałac Szaniawskich – ul. Miodowa 8,
Pałac Borchów (ob. Dom Arcybiskupi) – ul. Miodowa 7,
Klasztor Bazylianów: kościół Wniebowzięcia NMP i budynek klasztorny – ul. Miodowa 16,
Collegium Nobilum (ob. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – ul. Miodowa 22,
Klasztor Bernardynów: kościół Św. Anny (akademicki), dzwonnica, budynek klasztorny, odwach – ul. Krakowskie Przedmieście 66 i 68,
Klasztor Karmelitek Bosych (ob. ss. Miłosierdzia): kaplica św. Teresy i budynek klasztorny przebudowany z pałacu Kazanowskich – ul. Krakowskie Przedmieście 62 i Bednarska 28,
Pokarmelicki zespół klasztorny: kościół św. Józefa i budynek klasztorny – ul. Krakowskie Przedmieście 52/54,
Pałac Koniecpolskich tzw. Namiestnikowski – ul. Krakowskie Przedmieście 46/48,
Hotel Europejski – ul. Krakowskie Przedmieście 13,
Pałac Kazimierzowski (ob. Uniwersytet Warszawski), 2 oficyny i 2 skrzydła budynku b. Szkoły Głównej – ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,
Pałac Czapskich-Krasińskich (ob. Akademia Sztuk Pięknych), 2 oficyny – ul. Krakowskie Przedmieście 5,
Pałac Hołowczyca (ob. Polski Związek Łowiecki) – ul. Nowy Świat 35,
Pałacyk Ślesińskich – al. Ujazdowskie 25,
Ermitaż – ul. Agrykola 9,
Obserwatorium Astronomiczne – al. Ujazdowskie 4,
Gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (ob. Państwowe Muzeum Etnograficzne) – ul. Kredytowa 1,
Szpital Św. Ducha (ob. Stołeczny Dom Kultury) – ul. Elektoralna 12,
Gmach Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, tzw. pałac Mostowskich (ob. Komenda Stołeczna Policji w Warszawie) – ul. Nowolipie 2,
Pałac Działyńskich – al. Solidarności 74a,
Kościół Narodzenia NMP – al. Solidarności 80,
Dom Łaziebny – ul. Bednarska 2/4,
Pałac Szymonowicza – ul. Solec 37,
Kamienica Petyskusa – ul. Wierzbowa 11,
Pałac tzw. „Królikarnia” (ob. Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego) – ul. Puławska 113 a,
Karczma tzw. Żółta lub na Służewie – ul. Wilanowska 204,
Rogatki Grochowskie (dwie) – ul. Jana Zamoyskiego 36 i 55,
Kościół MB Loretańskiej – ul. Ratuszowa 5,
Komora wodna – ul. Wójcika 1/3,
Hotel „Bristol” – ul. Krakowskie Przedmieście 42/44,
Politechnika Warszawska – plac Politechniki,
Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – pl. Stanisława Małachowskiego 3,
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Oddział Filtrów – ul. Koszykowa 81,
Dworek Grochowski – ul. Grochowska 64/68,
Obelisk Grochowski – ul. Grochowska.
II. Obiekty współczesne
Dom Chłopa – pl. Powstańców Warszawy 2,
Dom Bankowy (d. Dom Partii) – al. Jerozolimskie 5,
Hotel „Mariott” – al. Jerozolimskie,
Filharmonia Narodowa – ul. Jasna 5,
Hotel „Grand” – ul. Krucza 28,
Osiedle „MDM” – pl. Konstytucji,
Osiedle „Muranów” – ul. Jana Pawła II,
Osiedle „Mariensztat” – Rynek Mariensztacki,
Sejm – ul. Wiejska 4/6/8,
Torwar (Sztuczne Lodowisko) – ul. Łazienkowska 6a,
Elektrociepłownia „Siekierki” – ul. Augustówka 1,
Hotel „Sobieski” – plac Artura Zawiszy,
Wojskowy Klub Sportowy „Legia” – ul. Łazienkowska 3,
Park Kultury w Powsinie – ul. Opieńki,
Szkoła Główna Handlowa – al. Niepodległości 162,
Budowlany Klub Sportowy „Skra” – ul. Wawelska 5,
Biblioteka Narodowa – ul. Stefana Hankiewicza 1,
Mercure Hotel „Fryderyk Chopin” – al. Jana Pawła II 22,
Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – ul. Wawelska 15,
Gmach „Atrium” – al. Jana Pawła II róg ul. Grzybowskiej,
Mennica Państwowa – ul. Żelazna,
Elektrociepłownia „Żerań” – ul. Modlińska 15,
Hotel „Holiday Inn” – ul. Złota,
Centrum Konferencyjne – ul. Złota,
Fabryka Wyrobów Precyzyjnych – ul. Marcina Kasprzaka 29/31,
Trasa Toruńska od ul. Marymonckiej do ul. Piotra Wysockiego,
Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego” – ul. Miedziana 11,
Główny Urząd Statystyczny – al. Niepodległości,
Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego – ul. Marymoncka 34,
Huta „Lucchini” – ul. Jana Kasprowicza 132.
III. Obiekty walki i męczeństwa
Tablica ku czci poległych żołnierzy powstania warszawskiego – ul. Długa róg Bohaterów Getta i ul. Długa róg Bielańskiej,
Tablica ku czci poległych i pomordowanych w czasie powstania warszawskiego na terenie szpitala Jana Bożego – ul. Konwiktorska róg ul. Bonifraterskiej,
Tablica ku czci poległych członków Warszawskiego Sztabu Armii Ludowej – ul. Freta 16,
Tablica upamiętniająca siedzibę dowództwa obrony Warszawy w 1939 r. – ul. Nowy Świat 69,
Głaz ku czci poległych żołnierzy powstania warszawskiego – ul. Zakroczymska 7,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – al. Jerozolimskie róg ul. Marszałkowskiej,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – al. Jerozolimskie róg ul. Marszałkowskiej,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Marszałkowska 27/35,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji – pl. Teatralny, Teatr Wielki,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Wierzbowa 9,
Tablica ku czci pomordowanych w ostatniej egzekucji – ul. Senatorska 6,
Tablica upamiętniająca walkę I Armii WP – ul. Rodzynkowa (Siekierki),
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Puławska 11/13 róg ul. Goworka,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Puławska 21/23,
Głaz upamiętniający poległych w walce o Redutę Ordona – ul. Mszczonowska róg ul. Wiechowskiej,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Akademicka 5,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Grójecka 95 róg ul. Banacha),
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucji publicznej – ul. Wawelska róg ul. Grójeckiej,
Głaz ku czci poległych żołnierzy I Warszawskiej Brygady Kawalerii WP – Wybrzeże Szczecińskie,
Głaz ku czci poległych w 1939 r. żołnierzy pułku piechoty „Dzieci Warszawy” – al. Waszyngtona róg ul. Grenadierów,
Tablica upamiętniająca walki oddziałów 3 pułku piechoty 1 DP oraz 16 pułku piechoty SZP I Armii WP – al. Stefana Starzyńskiego (Most Gdański),
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucjach – ul. Górczewska (po zachodniej stronie wiaduktu kolejowego),
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucjach – ul. Wolska róg ul. Towarowej,
Tablica ku czci pomordowanych w egzekucjach – ul. Karolkowa róg ul. Wolskiej.
IV. Muzea
Muzeum Niepodległości – al. Solidarności 62 (pałac Radziwiłłów),
Muzeum Techniki NOT w Pałacu Kultury i Nauki – pl. Defilad,
Muzeum Więzienia „Pawiak” – ul. Dzielna 24/26,
Muzeum Ziemi PAN – al. Na Skarpie 20/26,
Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Królikami – ul. Puławska 113,
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – ul. Skazańców 25,
Muzeum Łowiectwa w Łazienkach,
Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego – al. Solidarności 79,
Muzeum Kolejnictwa – stacja kolejowa PKP Warszawa Główna.
V. Lasy, parki, ogrody
Łazienkowski Zespół Ogrodowy:
Park Łazienkowski,
Park Belwederski,
Las Kabacki (rez. przyrody) – Pyry – Powsin,
Las im. Króla Jana III Sobieskiego (rez. przyrody) – ul. Bronisława Czecha,
Lasek „Olszynka Grochowska” (rez. przyrody) – ul. Szeroka,
Park im. gen. Józefa Sowińskiego – ul. Wolska,
Las i Park Młociński – ul. Pułkowa,
Park im. Stefana Żeromskiego – pl. Thomasa Woodrowa Wilsona,
Park Szczęśliwicki na Ochocie – ul. Władysława Korotyńskiego,
Park Wilanowski,
Rezerwat „Lasek Bielański” – ul. Marymoncka, ul. Podleśna, ul. Wybrzeże Gdyńskie.
VI. Cmentarze
Żołnierzy Włoskich – ul. Marymoncka,
Żydowski – ul. Okopowa 49/51,
Wawrzyszewski – ul. Wólczyńska (mogiły żołnierzy 30 pułku piechoty z 1939 r.),
Prawosławny – ul. Wolska,
Żołnierzy Powstania Warszawskiego – ul. Przyczółkowa (Powsin),
Muzułmański Tatarski – ul. Tatarska.
VII. Pomniki
Generała Józefa Sowińskiego w Parku Sowińskiego – ul. Wolska,
Bohaterów Getta – ul. Zamenhoffa róg ul. Mordechaja Anielewicza,
Bohaterów Warszawy – pl. Teatralny,
Żołnierza I Armii WP – ul. Gen. Władysława Andersa róg ul. Nowolipki,
Ofiar Katynia – na Cmentarzu Powązkowskim,
Bolesława Prusa – ul. Krakowskie Przedmieście róg ul. Karowej,
Małego Powstańca – ul. Podwale róg ul. Jana Kilińskiego,
Generała Berlinga – Wał Miedzeszyński przy Trasie Łazienkowskiej,
Ku czci pomordowanych w egzekucji wawerskiej – ul. 27 Grudnia,
Powstania Warszawskiego – pl. Powstańców Warszawy,
Barykada obrony Warszawy 1939 r. – ul. Grójecka,
Mikołaja Kopernika – przed pałacem Staszica, u zbiegu ul. Nowy Świat i ul. Krakowskie Przedmieście,
Sapera – Powiśle nad Wisłą,
Braterstwa Broni – ul. Targowa róg al. Solidarności,
Ks. Józefa Poniatowskiego – ul. Krakowskie Przedmieście,
Kościuszkowców – przy Porcie Praskim,
Pomnik Jazdy Polskiej – Rondo Jazdy Polskiej.
Pobierz załącznik do Regulaminu Odznaki lub