Regionalna Odznaka Krajoznawcza „Szlak Architektury Drewnianej Województwa Łódzkiego” zwana dalej odznaką została ustanowiona przez Oddział PTTK „Szaniec” w Skierniewicach.
Celem odznaki jest popularyzacja wiedzy o Ziemi Łódzkiej i jej walorach turystyczno-krajoznawczych.
Odznaka jest pięciostopniowa:
stopień popularny,
stopień brązowy,
stopień srebrny,
stopień złoty,
stopień złoty „Za wytrwałość”.
Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. Warunkiem ich zdobycia jest poznanie określonej liczby obiektów architektury drewnianej województwa łódzkiego.
Zalicza się obiekty zwiedzane przed uchwaleniem regulaminu.
Odznakę może zdobyć każdy, kto ukończył 6 lat i spełni warunki określone niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
Odznaka może być zdobywana podczas wycieczek indywidualnych, grupowych i imprez zorganizowanych.
Do odznaki zaliczane są zabytkowe obiekty drewniane województwa łódzkiego. Pomocą w zdobywaniu odznaki jest mapa z obiektami architektury drewnianej Regionu Łódzkiego dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej na stronie: http://www.lodzkie.pl/turystyka/wydawnictwa/mapy-tematyczne/obiekty-architektury-drewnianej-regionu-łódzkiego.
Liczba obiektów do zdobywania odpowiednich stopni odznaki:
Stopień odznaki |
Liczba obiektów |
Popularny |
10 |
Brązowy |
25 |
Srebrny |
50 |
Złoty |
75 |
Złoty „Za wytrwałość” |
100 |
Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki jest nieograniczony.
Punkty zdobyte ponad normę, ustaloną dla danego stopnia odznaki, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
Odznakę można zdobywać równolegle z innymi odznakami PTTK.
Obiekty zaliczone na jeden stopień odznaki nie są zaliczane na wyższe stopnie.
Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka-kronika, wykonana przez zdobywającego odznakę. Dopuszczalna jest elektroniczna forma kroniki.
W kronice powinny znajdować się: daty i nazwy obiektów oraz potwierdzenia zwiedzania np. pieczątki, bilety wstępu, fotografie na tle obiektu lub potwierdzenia osób uprawnionych: przewodników, przodowników, instruktorów PTTK oraz organizatorów turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce. W przypadku udziału w imprezach turystyczno-krajoznawczych potwierdzenia mogą dokonać organizatorzy imprezy.
W celu weryfikacji i przyznania odznaki, książeczkę-kronikę należy złożyć w biurze Oddziału PTTK „Szaniec” w Skierniewicach lub przesłać na adres korespondencyjny. Wersję elektroniczną można przesłać na adres mailowy opttk_skierniewice@interia.pl.
Dystrybucję odznaki prowadzi Oddział PTTK „Szaniec” w Skierniewicach.
Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Turystyki Kwalifikowanej i Krajoznawstwa przy Oddziale PTTK „Szaniec” w Skierniewicach.
Zdobywanie odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział PTTK „Szaniec” w Skierniewicach nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
Projekt odznaki wykonał kol. Andrzej Laskowski.
Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Komisji Turystyki Kwalifikowanej i Krajoznawstwa przy Oddziale PTTK „Szaniec” w Skierniewicach.
Powstanie odznaki jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału PTTK „Szaniec” w Skierniewicach w dniu 9 czerwca 2022 r. i wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 2022 r.
Załącznik
Mapa „Obiekty architektury drewnianej regionu łódzkiego”
Oddział PTTK „Szaniec” w Skierniewicach
ul. Jagiellońska 29, pok. 311
96-100 Skierniewice
mobile: (+48) 604 211 762
http://www.szaniec.pttk.pl
e-mail: opttk_skierniewice@interia.pl