Pałucka Odznaka Turystyczna narodziła się z inicjatywy działaczy PTTK ze Żnina i Wągrowca. Dnia 5 września 1983 r. odbyło się wspólne posiedzenie Zarządów Oddziałów PTTK w Żninie i Wągrowcu, na którym zgłoszono ideę powołania regionalnej odznaki krajoznawczej. Szybko opracowano regulamin. Odznakę ustanowiły wspomniane Zarządy Oddziałów 22 listopada 1983 r., a zatwierdziło Prezydium ZG PTTK uchwała nr 218/84 z 14 czerwca 1984 r.
Uchwała Prezydium Zarządu Głównego PTTK Nr 218/84
z dnia 14.06.1984 r. w sprawie zatwierdzenia Pałuckiej Odznaki Krajoznawczej PTTK.
Doceniając rolę regionalnych odznak turystyczno-krajoznawczych w rozbudzaniu i poszerzaniu zainteresowań poznawczych, kształtowaniu aktywnych postaw turystów, a zwłaszcza młodzieży, pogłębianiu uczuć patriotycznych poprzez zachęcenie do poznawania chlubnych tradycji, piękna i dorobku własnego regionu Prezydium Zarządu Głównego PTTK w oparciu o postanowienia § 8 ust. 2 pkt. 9 Regulaminu Zarządu Głównego PTTK, zarządów wojewódzkich i zarządów PTTK, zatwierdza Pałucką Odznakę Krajoznawczą PTTK.
Prezydium Zarządu Głównego PTTK
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Pałucką Odznakę Krajoznawczą PTTK ustanowiły Zarządy Oddziałów PTTK w Wągrowcu i Żninie w celu:
popularyzacji Pałuk,
zachęcania turystów do poznania piękna i krajobrazu, przeszłości historycznej i zabytków ziemi ojczystej.
Pałucka Odznaka Krajoznawcza jest odznaka trzystopniową:
brązowa,
srebrna,
złota.
II. WARUNKI ZDOBYWANIA ODZNAKI
Odznakę może zdobywać każdy po ukończeniu 8-ego roku życia, w czasie wycieczek indywidualnych, względnie zbiorowych na Pałukach.
Odznakę zdobywa się zwiedzając określone miejscowości i obiekty krajoznawcze, wymienione w załączonym wykazie.
Dla uzyskania odznaki należy zwiedzić niżej wymienioną ilość miejscowości:
dla stopnia brązowego – 10,
dla stopnia srebrnego – 25,
dla stopnia złotego – 40.
Poszczególne stopnie odznaki można zdobyć jedynie w kolejności. Przy ubieganiu się o wyższy stopień odznaki należy przedłożyć książeczki względnie kroniki ze zweryfikowanymi poprzednio stopniami.
W ciągu 12 miesięcy można zdobyć najwyżej 1 stopień odznaki.
Przy zdobywaniu odznaki wyższego stopnia nie można zaliczać powtórnie miejscowości i obiektów krajoznawczych juz zwiedzanych.
Zdobywając Pałucką Odznakę Krajoznawczą PTTK można równocześnie zdobywać odznaki PTTK zgodnie z ich regulaminami.
III. ZASADY POTWIERDZANIA
Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka turystyki kwalifikowanej (OTP, KOT, MOT, TM, TOK) lub samodzielnie opracowana kronika, która musi zawierać daty trasy wycieczki, zwiedzane miejscowości i obiekty krajoznawcze oraz potwierdzenie.
Potwierdzeniem pobytu, zwiedzenia obiektu, udziału w imprezie może być odcisk pieczęci z nazwą miejscowości.
Potwierdzać mogą także: instruktorzy krajoznawstwa, przodownicy turystyki kwalifikowanej, przewodnicy PTTK, kierownicy wycieczek szkolnych, opiekunowie SKKT, instruktorzy ZHP, organizatorzy turystyki PTTK, piloci wycieczek krajowych.
IV. ZASADY PRZYZNAWANIA:
Po wypełnieniu wymogów regulaminu książeczkę lub kronikę przedkłada się do referatu weryfikacyjnego Zarządu Oddziału PTTK w Żninie.
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
Prezydium Zarządu Oddziału PTTK w Żninie ma prawo nadawania odznaki honorowej (złotej) za szczególne osiągnięcia dla regionu lub PTTK.
Odznaka zdobyta w trybie normalnym jest odpłatna natomiast honorowa jest bezpłatna.
Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zarządu Oddziału PTTK w Żninie.
Regulamin Odznaki został uchwalony przez Zarządy Oddziałów PTTK w Wągrowcu i Żninie w dniu 22 listopada 1983 roku i wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1984 roku.
Zmiany w regulaminie wprowadzono uchwałą Zarządu Oddziału PTTK w Żninie z dnia 16 grudnia 1997 roku z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1998 roku.
Zarząd Oddziału PTTK w Żninie
WYKAZ MIEJSCOWOŚCI I OBIEKTÓW KRAJOZNAWCZYCH
|
|
|
Pałucki Oddział PTTK w Żninie
ul. Szkolna 16, 88-400 Żnin
tel. (0-52) 302-01-13, fax 302-07-02
http://www.paluki.pl/pttk
e-mail: pttk.znin@paluki.pl