ZAŁĄCZNIKI
DO REGULAMINU OTK „NA SZLAKU VIA REGIA”

Załącznik nr 1

„Droga św. Jakuba”

Droga św. Jakuba to chrześcijański szlak pątniczy powstały w średniowieczu, a dziś przeżywający ponowny rozkwit. Prowadzi z Twojego domu do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi jak i osoby „jedynie” zainteresowane kulturą, przygodą i drugim człowiekiem. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu zgodnie określają Camino de Santiago jako przestrzeń duchową. Często ruszają chcąc przyjrzeć się swojemu życiu z oddalenia, doświadczyć zmiany lub odkryć znaczenie swoich przeżyć. W drodze spotykają transcendencję. Gdy poczujesz, że nadszedł Twój moment spakuj plecak i ruszaj.

Załącznik nr 2

Zagłębie Dąbrowskie

Region nazywany dzisiaj Zagłębiem Dąbrowskim od najdawniejszych czasów wchodził w skład Ziemi Krakowskiej. Było tak od zarania państwowości polskiej, a nawet i wcześniej kiedy tereny te należały do obszarów plemiennych Wiślan, czego materialnym dowodem jest grodzisko na Górze Zamkowej w Będzinie.

Związki tych ziem z Małopolską były bardzo trwałe i tylko pewien ich fragment na okres przejściowy znalazł się we władaniu książąt śląskich, wracając jednak po pewnym czasie pod wpływy krakowskie w postaci częściowo niezależnego Księstwa Siewierskiego będącego swoistym prekursorem późniejszego regionu nazwanego w drugiej połowie XIX wieku Zagłębiem Dąbrowskim.

Istniejąca na rzekach Brynicy i Przemszy granica przez wieki była najbardziej stabilną granicą w historii Polski. Funkcjonowała do końca I Rzeczypospolitej i szybko została przywrócona w czasach napoleońskich. Po klęsce Napoleona została także utrzymana i potwierdzona na Kongresie Wiedeńskim.

Będąc przez wieki granicą państwową stanowiła jednocześnie historyczną granicę pomiędzy Małopolską a Śląskiem zmieniającym w tym czasie swoją przynależność państwową i tworzącym swoją własną, odrębną kulturę.

Dzisiaj również rzeki te stanowią granicę kulturową i etnograficzną pomiędzy dużymi, polskimi regionami: Śląskiem i Małopolską, której zachodnią częścią jest Zagłębie Dąbrowskie.

Elementem łączącym poszczególne regiony i kraje były od zarania dziejów szlaki handlowe, wykorzystywane także bardzo często jako drogi pątnicze. Jednym z najważniejszych i najstarszych była Via Regia, zwana także Drogą Królewską która łączyła wschód z zachodem Europy, Małopolskę ze Śląskiem, Kraków z Wrocławiem.

Przy tym trakcie powstały i rozwijały się najstarsze miasta regionu: Olkusz, Sławków, Będzin i Czeladź, oraz wiele innych, mniejszych osad.

Śladem tego historycznego traktu, podobnie jak to było kiedyś przebiega dzisiaj jeden z odcinków europejskiego szlaku pątniczego Droga św. Jakuba, który prowadzi do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostela.

Prowadzący przez Zagłębie Dąbrowskie odcinek tego szlaku pełni jednocześnie funkcję lokalnej trasy turystycznej i kulturowej prezentującej i promującej zabytki i historię tego regionu.

Załącznik nr 3

WYKAZ ETAPÓW

ETAP 1: Kraków Krowodrza – Ojców.

ETAP 2: Ojców – Pieskowa Skała.

ETAP 3: Pieskowa Skała – Sułoszowa – Przeginia.

ETAP 4: Przeginia – Zawada – Osiek – Olkusz.

ETAP 5: Olkusz – Bukowno.

ETAP 6: Bukowno – Sławków.

ETAP 7: Sławków – Sosnowiec Maczki.

ETAP 8: Sosnowiec Maczki – Dąbrowa Górnicza Gołonóg.

ETAP 9: Dąbrowa Górnicza Gołonóg – Będzin Góra Zamkowa.

ETAP 10: Będzin Góra Zamkowa – Będzin Grodziec.

ETAP 11: Będzin Grodziec – Siemonia – Sączów.

ETAP 12: Sączów – Piekary Śląskie.

ODCINKI ALTERNATYWNE

ETAP 8A: Sosnowiec Maczki – Sosnowiec TTC*.

ETAP 9A: Sosnowiec TTC* – Będzin Góra Zamkowa.

ETAP 10A: Będzin Góra Zamkowa – Czeladź – Grodziec.

*Sosnowiec Trójkąt Trzech Cesarzy.


Pobierz załaczniki do Regulaminu Odznaki MS Word lub PDF