§ 1
Odznaka Krajoznawcza Ziemi Jastrzębskiej ustanowiona jest przez Zarząd Oddziału PTTK w Jastrzębiu Zdroju.
§ 2
Celem ustanowienia Odznaki Krajoznawczej Ziemi Jastrzębskiej jest popularyzowanie walorów turystycznych, krajoznawczych miasta Jastrzębia oraz najbliższego regionu.
§ 3
Terenem zdobywania Odznaki Krajoznawczej Ziemi Jastrzębskiej jest miasto Jastrzębie Zdrój i jego okolice.
§ 4
Zdobywanie odznaki odbywa się w ramach kwalifikowanej turystyki pieszej i kolarskiej podczas wycieczek krajoznawczych zbiorowych i indywidualnych.
§ 5
Potwierdzenia należy zdobywać w sporządzonych przez siebie kronikach. Potwierdzenia można uzyskać w instytucjach, szkołach, kościołach, u sołtysów lub u organizatora imprezy turystycznej. Potwierdzeniem może być także własnoręczny opis obiektu.
§ 6
Odznaka jest dwustopniowa srebrna i złota. Czas zdobywania poszczególnych odznak wynosi dwa lata.
§ 7
Odznakę Krajoznawczą Ziemi Jastrzębskiej może zdobywać każdy, kto ukończył 10 rok życia i spełnia warunki regulaminu. Weryfikację potwierdzeń oraz wykupienie odznaki należy dokonać w Oddziale PTTK w Jastrzębiu Zdroju, ul. Harcerska 14 b.
§ 8
Odznaka Krajoznawcza Ziemi Jastrzębskiej przyznawana jest przez Komisję Weryfikacyjną Zarządu Oddziału PTTK w Jastrzębiu Zdroju.
§ 9
Na odznakę w stopniu srebrnym należy zwiedzić zgodnie z kanonem wszystkie obiekty w granicach miasta i przejść szlaki turystyczne w granicach miasta.
§ 10
Na odznakę w stopniu złotym należy zwiedzić zgodnie z kanonem dodatkowo wszystkie obiekty w okolicy (poza granicami miasta) i przejść szlaki turystyczne wybiegające poza granice miasta.
§ 11
Zarząd Oddziału oraz Komisja Weryfikacyjna może przyznać Odznakę z pominięciem zasad regulaminu, osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa.
§ 12
Ostateczna interpretacja regulaminu odznaki należy do Zarządu Oddziału i Komisji Weryfikacyjnej PTTK w Jastrzębiu Zdroju.
§ 13
Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Oddziału PTTK w Jastrzębiu Zdroju w dniu 03.02.1998 r.
Uwaga: Zaleca się zdobywanie potwierdzeń do odznaki w specjalnej książeczce wydanej przez Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju.
KANON NA STOPIEŃ SREBRNY
Jastrzębie-Zdrój
Dom Zdrojowy z 1862 roku odrestaurowany w 1999 roku. Dawne Kasyno Zdrojowe najstarszy obiekt byłego uzdrowiska, obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury.
Zakład Przyrodoleczniczy. Dawne Łazienki z 1861 roku. Charakterystyczną „wieżę”, jako zbiornik solanki dobudowano w 1912 roku.
Kompleks dawnego Katolickiego Zakładu Dziecięcego NMP. Najstarszy kompleks leczniczy uzdrowiska z 1881 roku. W składzie kompleksu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, sanatorium kolejowe, klasztor ss. boromeuszek i budynek sanatoryjny.
Tablica-epitafium pomordowanych i zamęczonych w czasie wojny kapłanów Dekanatu Jastrzębskiego, wmurowana w zewnętrzną ścianę kościoła.
Kompleks Ewangelickiego Zakładu Dziecięcego „Betania”. Otoczone parkiem-ogrodem sanatoria „Mieszko” i „Dąbrówka” wybudowane przez społeczność ewangelicką parafii rybnickich w latach 1890-1905. Odrestaurowana „Dąbrówka” jest obecnie hotelem.
Sanatorium Spółki Brackiej. Wybudowane w 1911 roku, do wojny było największym zakładem leczniczym w uzdrowisku (100 łóżek). Obecnie jest siedzibą filii Uniwersytetu Śląskiego.
Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego. Wybudowane w 1928 roku z fundacji województwa śląskiego jako zakład leczniczy dla inwalidów wojennych i powstańców śląskich. Największe sanatorium uzdrowiska. Obecnie Szpital Dziecięcy.
Sanatoria „Katowiczanka” i „Hutnik”. Powstały w latach międzywojennych jako ośrodek leczniczy dla dzieci z przemysłowego centrum Śląska.
Budownictwo zdrojowe. Dawne wille i pensjonaty „Opolanka”, „Dom Św. Jacka”, „Jastrzębianka”, „Hopperów”, „Europejski”, „Boży Dar” i inne, stanowiły bazę noclegową przybywających na leczenie kuracjuszy.
„Kozia Alejka”. Obok willi Hoppenów dawne miejsce spacerów, spotkań a także konsumpcji koziego mleka.
Tablica ofiar „marszu śmierci”. Na skraju parku w miejscu dawnego folwarku. Miejsce uświęcone męczeństwem i śmiercią ewakuowanych w 1945 roku więźniów KL Auschwitz-Birkenau.
Park Zdrojowy im. dr Witczaka. Zabytkowe założenie parkowe z cennym drzewostanem i roślinnością.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winny być pieczątki: parafialna i Miejskiego Ośrodka Kultury wzgl. Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.
Jastrzębska Izba Regionalna. Utworzona w 1999 roku, eksponuje prywatne zbiory Antoniego Przybyły, w tym pamiątki uzdrowiskowe i przedmioty związane z dawnymi właścicielami uzdrowiska – Witczakami.
Potwierdzeniem zwiedzania winna być pieczątka Izby oraz podpis Antoniego Przybyły.
Jastrzębie Dolne
Boża Góra. Domniemana praosada Jastrzębia. Miejsce bohaterskiej obrony w dniu 1.09.1939 roku; pozycji bronił szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Kościół drewniany pw. św. Barbary i św. Józefa Robotnika. Jedyny sakralny zabytek Jastrzębia. Przeniesiony z Jedłownika koło Wodzisławia Śląskiego i zrekonstruowany na przykopalnianym osiedlu w 1974 roku.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winna być pieczęć parafialna lub pieczątka Szkoły Podstawowej nr 3.
Jastrzębie Górne
Kościół pw. św. Katarzyny z 1825 roku, najcenniejszy zabytek w mieście. Lokalne sanktuarium Opatrzności Bożej z łaskami słynącym obrazem nad głównym ołtarzem.
Cmentarz z grobowcem Witczaków, grobem sapera Karola Zioły, grobem obrońców Bożej Góry oraz zwieńczonym pomnikiem grób powstańców śląskich. Przed bramą cmentarną grób ofiar „marszu śmierci”. W otoczeniu zabytkowe drzewa.
Potwierdzeniem zwiedzania obiektów winna być pieczęć parafialna wzgl. pieczątka szkolna SP nr 1.
Jastrzębie „Nowe Miasto”
Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z 1986 r., ul. Janusza Kusocińskiego.
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego z 1904 roku, al. Józefa Piłsudskiego.
Kościół pw. NMP Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej z 1993 roku, ul. Równoległa.
Kościół pw. NMP Matki Kościoła tzw. „Kościół na Górce” z 1976 r. Pierwszy kościół wybudowany na nowych osiedlach. W czasie strajków centrum religijne.
Potwierdzeniem mogą być pieczęcie parafialne lub pieczątka Oddziału PTTK.
Izba Pamięci i Tradycji w Szkole Podstawowej nr 13 zbiory pamiątek i dokumentów z okresu powstań śląskich i II wojny.
Potwierdzeniem winna być pieczątka SP 13.
Bzie
Dwór obronny, najstarszy zabytek Jastrzębia-Zdroju z zachowanymi fragmentami architektury późnorenesansowej. Obok pomnikowa lipa z pokaźną dziuplą.
Kościół pw. św. Piotra i Pawła. Powstał po spaleniu drewnianej świątyni należącej do najcenniejszych w okolicy.
Cmentarz z grobami ofiar „marszu śmierci”, powstańczej rodziny Goszyców wymordowanej przez hitlerowców. W otoczeniu zabytkowe drzewa i figury przydrożne.
Las Kyndra. Pozostałość dawnego lasu beskidzkiego z cennymi okazami flory.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winna być pieczątka parafialna lub jednej z instytucji mieszczącej się w dworze.
Ruptawa
Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP wzniesiony w 1949 roku, część wystroju wewnętrznego wykonały warsztaty uczniów Xawerego Dunikowskiego.
Dąb Jakub. Pomnikowe drzewo w sąsiedztwie kościoła, pierwszy „pomnik przyrody” w Jastrzębiu-Zdroju.
Kościół ewangelicki (stary). Wybudowany początkiem XX wieku bez widocznych cech stylowych. Poświęcony w 1912 roku.
Kościół ewangelicki (nowy). Powstał jako parafialna świątynia dla tysiącosobowej diaspory ewangelickiej miasta. W 1994 roku poświęcony jako Kościół Jezusowy.
Symboliczny grób Sybiraków. Na cmentarzu komunalnym poświęcony pamięci wszystkich zesłanych, zamęczonych i pomordowanych na Wschodzie.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winny być pieczątki: parafii katolickiej wzgl. Szkoły nr 17 oraz parafii ewangelickiej.
Moszczenica
Aleja Kasztanowa. Obecnie ulica Kasztanowa, zbiór kilku pomnikowych drzew objętych ochroną.
Kościół pw. MB Różańcowej z 1950 r.
Cmentarz z grobem rodzinnym Ranoszków i symbolicznym grobem ofiar I wojny światowej oraz pomnikowym dębem.
Familoki, a za nimi, pod nasypem kolejowym tablica pamiątkowa w miejscu rozstrzelania trzech powstańców śląskich.
Muzeum szkolne – Izba prof. Rudolfa Ranoszka w Szkole Podstawowej nr 16 – ekspozycja pamiątek po patronie szkoły oraz eksponatów obrazujących historię Moszczenicy.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winny być pieczątki: parafialna i Szkoły Podstawowej nr 16.
Szeroka
Kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XVIII/XIX wieku z cennym, stylowym wystrojem wnętrza.
Cmentarz z grobami powstańców śląskich i ofiar wojny – w bramie wejściowej epitafium ofiar.
Pomnikowe drzewa w otoczeniu kościoła.
Kopiec Szerocki. Domniemany kopiec wójtowski zwieńczony kolumną z barokową figurą Matki Boskiej.
Kapliczka późnobarokowa z końca XVIII wieku.
Muzeum Dzwonków. Największy na kontynencie europejskim zbiór dzwonów, aparatów do dzwonienia i przyborów związanych z dzwonieniem, zbiór prywatny ks. Antoniego Łatko.
Potwierdzeniem zwiedzania poszczególnych obiektów winna być pieczątka Muzeum i parafialna.
Borynia
Pałac późnobarokowy o rzadko spotykanym wystroju otoczony resztkami parku.
Aleja doprowadzająca do pałacu o wyraźnie zachowanym zarysie.
Kościół pw. MB Piekarskiej. Nowo wybudowana świątynia parafialna z 1989 roku.
Potwierdzeniem zwiedzania powyższych obiektów winna być pieczątka parafialna wzgl. szkoły SP nr 14.
KANON NA STOPIEŃ ZŁOTY
Godów
Kościół pw. św. Józefa Robotnika z 1930 roku.
Dwór z resztkami założeń parkowych i pomnikowymi dębami.
Pomniki. Na grobie powstańców śląskich przy kościele i przy stacji kolejowej.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka Urzędu Gminy.
Golasowice
Kościół pw. Narodzenia NMP z 1977 roku.
Kościół ewangelicki z 1756 roku odbudowany w 1950 roku.
Pomnik ofiar wojny.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka szkolna.
Gołkowice
Kościół pw. św. Anny (drewniany) z 1878 roku, pomnikowe drzewa, pomnik powstańczy na grobie.
Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z 1986 roku.
Kościół ewangelicki z I połowy XX wieku.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka szkoły.
Kończyce Małe
Sanktuarium maryjne z XVIII wieku.
Cmentarz z zabytkowymi grobami (krzyże żeliwne).
Grób ofiar wojny polsko-czechosłowackiej.
Krzyż Hallera w miejscu śmierci kapitana Cezarego Hallera (20.01.1919 r.).
Zamek renesansowy z XVI wieku i Muzeum Zamkowe (zbiory etnograficzne).
Kapliczka przydrożna (dworska) z 1909 roku w sąsiedztwie zamku.
Pomnikowe drzewa przy kościele i zamku.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub datownik pocztowy z zamku.
Krostoszowice
Kościół pw. św. Jana Nepomucena z 1983 roku.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub szkolna.
Krzyżowice
Kościół pw. św. Michała Archanioła z 1793 roku i plebania z 1779 roku.
Cmentarz z grobem powstańczym.
Kapliczka przydrożna.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub szkolna.
Mszana
Kościół pw. św. Jerzego z 1897 roku.
Cmentarz z grobami powstańców śląskich i ofiar „marszu śmierci”.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka WOKiR.
Pawłowice
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1596 roku, ostatni gotycki kościół na Śląsku.
Cmentarz z grobem ofiar „marszu śmierci”.
Stare drzewa w otoczeniu kościoła i cmentarza.
Pałac i park pałacowy z pomnikowymi dębami.
Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z 1986 roku.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka Urzędu Gminy.
Pielgrzymowice
Kościół drewniany pw. św. Katarzyny z 1675 roku.
Stare drzewa okalające cmentarz.
Pałac i resztki parku pałacowego.
Przedszkole w miejscu domu rodzinnego Karola Miarki.
Izba Karola Miarki w Szkole Podstawowej.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka szkoły.
Połomia
Kościół pw. Nawiedzenia NMP z 1951 roku.
Cmentarz z grobem powstańców śląskich.
Zabytkowe budynki starej plebanii i starej szkoły.
Figury przydrożne obok starej plebanii.
Nowa szkoła z 1995 roku, uznana za jedną z najładniejszych w Polsce.
Pomnikowa lipa na cmentarzu.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka szkoły.
Skrzyszów
Kościół pw. św. Michała Archanioła z 1939 roku.
Cmentarz z grobem powstańców.
Stare drzewa w okolicy kościoła.
Klasztor ss. służebniczek NMP – najstarszy na Śląsku.
Obelisk pamiątkowy 700-lecia Skrzyszowa.
Przydrożna kaplica.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna, klasztorna lub jednej z placówek handlowych.
Świerklany
Kościół pw. św. Anny z 1930 roku.
Cmentarz z grobem ofiar „marszu śmierci” i grobem Ludwika Holesza.
Galeria Holeszów. Wystawa prac Ludwika i Agnieszki Holeszów oraz Holesz-Kurzydym i jej syna Karola.
Stare drzewa w sąsiedztwie kościoła i cmentarza.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub szkolna oraz pieczęć i podpis Holeszów.
Warszowice
Kościół pw. św. Mikołaja z 1959 roku.
Cmentarz z grotą w miejsce spalonego w 1945 roku kościoła i pomnikiem poległych w II wojnie światowej.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub szkolna.
Zebrzydowice
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1776 roku, plebania z 1798 roku.
Cmentarz z grobem poległych w wojnie polsko-czechosłowackiej.
Pałac z początku XVIII wieku na fundamentach XVI-wiecznych, odbudowany po zniszczeniach wojennych.
Zbiory muzealne (historia, etnografia) w Szkole Podstawowej.
Pomnik martyrologii Żydów przy stacji kolejowej.
Pomnikowe drzewa przy kościele i pałacu oraz lipa w bliskim sąsiedztwie i dąb przy ul. Zamkowej.
Potwierdzenie – pieczęć parafialna lub pieczątka GOK (w pałacu) oraz pieczątka szkolna.
PTTK Oddział Jastrzębie-Zdrój
ul. Harcerska 14b
44-335 Jastrzębie Zdrój
tel. (0-32) 471-94-88, fax 475-16-70
http://www.jasnet.pl/pttk
e-mail: pttkjz@alpha.net.pl