WYKAZ OBIEKTÓW KRAJOZNAWCZYCH
WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO
I. ZABYTKI ARCHITEKTURY
Borowica – drewniany kościół klasycystyczny pw. Przemienienia Pańskiego,
Chełm – barokowa bazylika pw. Narodzenia NMP (d. katedra unicka),
Chłaniów – drewniany kościół barokowy pw. św. Mateusza,
Chodel – kościół gotycko-renesansowy pw. Św. Trójcy i Wniebowzięcia NMP,
Czemierniki – renesansowy pałac Firlejów,
Gołąb – domek loretański,
Gościeradów – dwór klasycystyczny Prażmowskich,
Horodło – kościół barokowy pw. św. Jacka i MB Różańcowej,
Jarczów – drewniany kościół pw. św. Stanisława BM (d. cerkiew greckokatolicka),
Kazimierz Dolny – kościół gotycko-renesansowy (farny) pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja,
Krupe – ruiny zamku Orzechowskich,
Lubartów – barokowy pałac Sanguszków,
Lublin – cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego,
Lublin – wieża zamkowa z XIII w.,
Lublin – kościół renesansowy pw. Nawrócenia św. Pawła,
Łęczna – synagoga renesansowa,
Ostrówki – drewniany kościół barokowy pw. MB Częstochowskiej,
Piotrawin – kościół gotycki pw. św. Tomasza Ap. i św. Stanisława BM,
Radzyń Podlaski – rokokowy pałac Potockich,
Stołpie – wieża mieszkalno-obronna z XII/XIII w.,
Stróża – kaplica barokowa (na planie trójkąta),
Surhów – klasycystyczny pałac Cieszkowskich,
Tarnogóra – klasycystyczny pałac Tarnowskich,
Turobin – kościół renesansowy pw. św. Dominika,
Włodawa – kościół barokowy pw. św. Ludwika,
Zamość – renesansowa katedra (d. kolegiata) pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Ap.
GRODZISKA ARCHEOLOGICZNE
Chełm,
Chodlik,
Czermno,
Gródek,
Sąsiadka,
Żmijowiska.
II. MUZEA
Bełżec – Muzeum – Miejsce Pamięci,
Biała Podlaska – Muzeum Południowego Podlasia,
Hrubieszów – Muzeum im. ks. Stanisława Staszica,
Krasnobród – Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej,
Kraśnik – Muzeum 24. Pułku Ułanów,
Lublin – Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza,
Łuków – Muzeum Regionalne,
Nałęczów – Muzeum Bolesława Prusa.
III. MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Powstania Styczniowego 1863
Batorz,
Fajsławice,
Sawin – Malinówka,
Żyrzyn.
I wojny światowej 1914-15
Kurów,
Łopiennik Górny.
Walk Legionów 1915
Jastków,
Urzędów.
Wojny polsko-bolszewickiej 1920
Cyców,
Komarów – Wolica Śniatycka.
Wojny Obronnej 1939
Tomaszów Lubelski,
Wola Gułowska.
Walk partyzanckich 1942-44
Osuchy,
Wojda – Zaboreczno.
Martyrologii 1943-44
Biłgoraj – Rapy,
Lublin – Zamek,
Ostrów Lubelski,
Sochy.
Walk I Armii Wojska Polskiego
Dęblin,
Dubienka.
Walk Podziemia Niepodległościowego 1944-47
Rumia Lublin, ul. Biała – K. Tumidajski „Marcin” i H. Dekutowski „Zapora”,
Ryki – Zalesie – M. Bernaciak „Orlik”,
Siemień – L. Taraszkiewicz „ Jastrząb”,
Skrobów – Kozłówka – 27 Wołyńska DP AK – dwór z XVIII-XIX w.
IV. REZERWATY PRZYRODY
Leśne
Bachus,
Królowa Droga.
Torfowiskowe
Imielty Ług.
Faunistyczne
Żółwiowe Błota.
Stepowe
Skarpa Dobrska,
Stawska Góra.
Krajobrazowe
Szum.
Geologiczne
Piekiełko.
V. OGRODY HISTORYCZNE
Cieleśnica,
Jabłoń,
Klemensów,
Kock,
Kozłówka,
Puławy,
Rejowiec,
Werbkowice.
VI. PARKI KRAJOBRAZOWE
Chełmski,
Kazimierski,
Lasy Janowskie,
Poleski,
Podlaski Przełom Bugu,
Południoworoztoczański,
Puszczy Solskiej,
Sobiborski.
VII. OBIEKTY RÓŻNYCH WYZNAŃ
Rzymskokatolickie
Leśna Podlaska – sanktuarium MB,
Parczew – sanktuarium MB,
Radecznica – sanktuarium św. Antoniego,
Wąwolnica – sanktuarium MB.
Prawosławne
Horostyta – cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego,
Hrubieszów – cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.
Judaistyczne
Lublin – Jeszywas Chachmej (Uczelnia Mędrców),
Szczebrzeszyn – kirkut.
Unickie
Lublin – cerkiew z Tarnoszyna (w Muzeum Wsi Lubelskiej),
Pratulin – Sanktuarium Unitów Podlaskich.
Ewangelickie
Lublin – kościół ewangelicko-augsburski pw. Św. Trójcy.
Muzułmańskie
Studzianka – mizar.
VIII. OBSZARY CHRONIONE „NATURA 2000”
Dolina Środkowego Bugu – ptasi,
Dolina Tyśmienicy – ptasi,
Lasy Parczewskie – ptasi,
Lasy Strzeleckie – ptasi,
Hubale – siedliskowy,
Jeziora Uściwierskie – siedliskowy,
Sztolnie w Senderkach – siedliskowy,
Święty Roch – siedliskowy.
IX. OŚRODKI KULTURY LUDOWEJ
Abramów – plecionkarstwo,
Bęczyn – garncarstwo,
Biłgoraj – sitarstwo,
Gołąb – wikliniarstwo,
Krzczonów – strój ludowy,
Łążek Garncarski – garncarstwo,
Łuków – strój ludowy,
Pawłów – bednarstwo,
Pszczela Wola – pszczelarstwo,
Wojciechów – kowalstwo.
X. HISTORYCZNE OŚRODKI MIEJSKIE
XIV w.
Krasnystaw,
Kraśnik,
Opole Lubelskie,
Szczebrzeszyn.
XV w.
Parczew,
Urzędów,
Wojsławice.
XVI w.
Janowiec,
Ostrów Lubelski,
Tarnogród.
XVII w.
Modliborzyce.
XVIII w.
Frampol.
XI. INNE OBIEKTY KRAJOZNAWCZE
Biłgoraj – ławeczka Singera,
Dobratycze Kolonia – fort Twierdzy Brzeskiej,
Hola – Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia,
Huta Lubycka – Krągły Goraj – schrony bojowe Raworuskiego Rejonu Umocnionego,
Kostomłoty – cerkiew neounicka pw. św. Nikity,
Lublin – pomnik Unii Polsko-Litewskiej,
Masłomęcz – Chata Gocka,
Neple – kamienna baba,
Okrzeja – kopiec – pomnik Henryka Sienkiewicza,
Siedliska – ścieżka edukacyjna „Szlakiem skamieniałego lasu”,
Stoczek Łukowski – pomnik Bitwy Powstania Listopadowego,
Turkowice – monastyr prawosławny.
Pobierz Wykaz obiektów krajoznawczych lub