§ 1
1. Młodzieżowy organizator turystyki PTTK jest członkiem kadry programowej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
2. Młodzieżowy organizator turystyki PTTK spełnia rolę organizatorską i wychowawczą w stosunku do młodzieży zrzeszonej w Towarzystwie, a także młodzieży nie zrzeszonej. Swoim przykładem i postawą propaguje kulturę turystyczną i krajoznawstwo oraz dba o jak najwyższe walory wychowawcze i rekreacyjne turystyki. Młodzieżowy organizator turystyki PTTK stara się zawsze, według swojej najlepszej woli, reprezentować program Towarzystwa.
3. Młodzieżowy organizator turystyki PTTK przyjmuje na siebie obowiązki świadomie i dobrowolnie oraz spełnia je możliwie jak najlepiej.
4. Kadra młodzieżowych organizatorów turystyki PTTK odpowiada przepisom określonym w „Karcie praw i obowiązków członków PTTK” oraz w niniejszym regulaminie. Kadra PTTK korzysta z wyróżnień i przywilejów określonych w „Systemie wyróżnień członków i kadry PTTK”.
§ 2
1. Kandydat na młodzieżowego organizatora turystyki PTTK powinien:
– mieć ukończone 15 lat,
– należeć do PTTK,
– mieć autorytet w kolektywie i uzyskać rekomendację zarządu klubu PTTK, przez rok działać aktywnie w klubie PTTK,
– posiadać przynajmniej jedna odznakę turystyki kwalifikowanej PTTK, minimum w stopniu brązowym,
– posiadać wiedzę i umiejętności turystyczno-krajoznawcze zdobyte w trakcie działalności w SKKT PTTK, co najmniej na poziomie podstawowego szkolenia PTTK.
2. Uprawnienia młodzieżowego organizatora turystyki PTTK nabywa kandydat po ukończeniu z wynikiem pozytywnym kursu dla młodzieżowych organizatorów turystyki.
§ 3
Młodzieżowy organizator turystyki PTTK ma prawo:
1. Organizowania pod opieką nauczyciela lub wychowawcy pozaszkolnej placówki oświatowo-wychowawczej popularnych wycieczek dla młodzieży.
2. Potwierdzania przebycia tras i spełnienia wymagań potrzebnych do uzyskania Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej PTTK.
3. Pierwszeństwa w przyjęciu na kursy szkoleniowe organizowane przez PTTK: przodowników turystyki kwalifikowanej, instruktorów, przewodników turystycznych, ma prawo działania w innym środowisku.
4. Noszenia odznaki i posługiwania się legitymacją młodzieżowego organizatora turystyki PTTK.
5. Korzystania z przywilejów przysługujących kadrze PTTK, szczególnie w zakresie wyróżnień m. in. odznaką PTTK „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” oraz w zakresie zniżek w opłatach za noclegi w obiektach turystycznych, w wypożyczalniach sprzętu turystycznego PTTK.
6. Pełnienia funkcji asystenckich na wycieczkach szkolnych.
§ 4
Młodzieżowy organizator turystyki PTTK ma obowiązek:
1. Upowszechniania wiedzy o swoim regionie przez inicjowanie i organizowanie wystaw, odczytów, wieczornic krajoznawczych oraz innych działań krajoznawczych takich jak turnieje turystyczno-krajoznawcze.
2. Systematycznego uczestniczenia w imprezach turystycznych macierzystego ogniwa i zdobywania odznak PTTK.
3. Czynnego uczestniczenia w życiu organizacyjnym macierzystego oddziału PTTK.
4. Upowszechniania zasad kultury turystycznej wśród młodzieży szkolnej w ramach Służby Kulturze Szlaku.
5. Upowszechniania zasad bezpieczeństwa wycieczkowania.
6. Prowadzenia „Książki pracy organizatora turystyki”.
§ 5
1. Uprawnienia młodzieżowego organizatora turystyki nadaje Zarząd Wojewódzki PTTK. W skład komisji wchodzi przedstawiciel kuratorium oświaty i wychowania. Świadectwem nabytych uprawnień jest legitymacja młodzieżowego organizatora turystyki.
2. Zarząd Oddziału PTTK dokonuje corocznego przedłużenia ważności legitymacji na podstawie oceny „Książki pracy organizatora turystyki”.
§ 6
1. Młodzieżowy organizator turystyki PTTK traci uprawnienia i zostaje skreślony z rejestru, jeśli nie wypełnia swoich obowiązków członka kadry PTTK.
2. Pozbawienia uprawnień dokonuje Zarząd Oddziału PTTK.
§ 7
1. W celu stałego doskonalenia wiedzy i umiejętności turystyczno-krajoznawczych młodzieżowych organizatorów turystyki przy zarządach Oddziałów PTTK mogą działać kluby młodzieżowych organizatorów turystyki PTTK.
2. Kluby te, obok funkcji związanych z doskonaleniem kadry powinny spełniać rolę inspiratorską w zakresie różnorodnych form aktywizacji działalności organizatorów turystyki oraz stanowić pierwsze ogniwo weryfikacji kadry młodzieżowych organizatorów turystyki PTTK.
§ 8
1. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK. Niniejszy regulamin został uzgodniony z Ministerstwem Oświaty i Wychowania pismem KF2-075-15/76 z dnia 27 listopada 1976 r.