1.      Komisja Turystyki Narciarskiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na podstawie art. 9, pkt. 6 Statutu PTTK, ustanawia stopień Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK, w celu podniesienia poziomu realizowanych zadań programowych w zakresie kwalifikowanej turystyki narciarskiej.

Stopień Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK odzwierciedla zwiększone wymagania względem kadry Przodowników Turystyki Narciarskiej PTTK i umożliwia im podniesienie swoich kwalifikacji.

2.      Stopień instruktora turystyki narciarskiej nadaje Prezydium Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK Przodownikom Turystyki Narciarskiej PTTK, którzy spełnili niżej podane warunki i posiadają:

a.     przeszkolenie Polskiego Związku Narciarskiego w stopniu co najmniej pomocnika instruktora narciarstwa zjazdowego lub biegowego;

b.     uprawnienia Przodownika TN PTTK na wszystkie tereny narciarskie w Polsce;

c.      odznaki turystyczne, co najmniej w stopniu:

·        Górska Odznaka Narciarska duża srebrna,

·        Wysokogórska Odznaka Narciarska,

d.     wiedzę i predyspozycje, umożliwiające prowadzenie wykładów i ćwiczeń na kursach na stopień Przodownika Turystyki Narciarskiej PTTK.

3.      Przodownicy Turystyki Narciarskiej PTTK, którzy spełniają warunki wymienione w punktach 2. a) i 2. b), mogą zgłosić swoją kandydaturę na stopień Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK, zobowiązując się do wypełnienia dalszych warunków w okresie stażu kandydackiego, w czasie do pięciu lat.

4.      W uznaniu wiedzy i umiejętności organizacyjno-szkoleniowych, Prezydium KTN ZG PTTK może w stosunku do kandydata uchylić niektóre warunki i nadać mu stopień Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK.

5.      Instruktor Turystyki Narciarskiej PTTK ma obowiązek:

a.     realizować zadania wynikające z uprawnień Przodownika Turystyki Narciarskiej PTTK – organizować i przeprowadzać imprezy turystyczne i szkoleniowe na szczeblu regionalnym i centralnym oraz przeprowadzać szkolenie specjalistyczne na zlecenie jednostek Towarzystwa lub innych organizacji;

b.     podnosić swoje kwalifikacje turystyczno-narciarskie, m.in. poprzez uczestnictwo w zgrupowaniach szkoleniowych KTN ZG PTTK co najmniej raz na trzy lata przed sezonem zimowym;

c.      składać pisemne sprawozdania ze swojej działalności po każdym sezonie narciarskim, do 15 maja każdego roku.

6.      Instruktor Turystyki Narciarskiej ma prawo:

a.     realizować samodzielnie zadania programowo-szkoleniowe w zakresie turystyki narciarskiej i nauki jazdy na nartach – na kursach specjalistycznych i podstawowych – zgodnie z aktualnym programem szkolenia narciarstwa turystycznego;

b.     pełnić funkcje kierownicze w imprezach turystyczno-narciarskich oraz prowadzić, na zlecenie KTN ZG PTTK, nadzór nad ich przebiegiem;

c.      pełnić funkcje w Terenowych i Centralnym Referatach Weryfikacyjnych odznak narciarskich PTTK;

d.     uczestniczyć w komisjach egzaminacyjnych kursów narciarskich, organizowanych przez jednostki PTTK oraz wizytować kursy i obozy narciarskie w obiektach górskich PTTK;

e.     nosić odznakę Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK.

7.      Instruktor Turystyki Narciarskiej PTTK otrzymuje bezpłatnie odznakę i legitymację tego stopnia. Legitymacja oznaczona literą „B” uprawnia wyłącznie do prowadzenia działalności szkoleniowej na nartach śladowych i telemarkowych.

8.      Uprawnienia Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK są prolongowane na kolejny sezon narciarski przez Prezydium KTN ZG PTTK, na podstawie warunków przedstawionych w punkcie 5. b).

9.      Uprawnienia Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK wygasają w przypadku braku działalności i niespełnienia warunków ustalonych niniejszym regulaminem.

10. Regulamin Instruktora Turystyki Narciarskiej PTTK został uchwalony przez Plenum Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK w dniu 8 czerwca 2002 roku, zatwierdzony przez Zarząd Główny PTTK Uchwałą nr 78/XV/02 z dnia 12.10.2002 r.

Interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK.

Komisja Turystyki Narciarskiej ZG PTTK