I. REGIONY KRAJOZNAWCZE

Granice regionów to granice województw wg stanu na 2000 r. Kanon Krajoznawczy Polski
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie

  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • II. MIASTA NAJCIEKAWSZE POD WZGLĘDEM KRAJOZNAWCZYM

    Poniżej wymieniono obiekty, których zwiedzenie jest obowiązkowe przy zaliczaniu miasta na OKP. Przyjęto skrótową formę nazw obiektów, tylko w niektórych przypadkach podajemy pełną nazwę obiektu (dotyczy to także dalszej części Kanonu).

    Miasta najciekawsze pod względem krajoznawczym
    1. Gdańsk

    1. Kraków

    1. Lublin

    1. Poznań

    1. Przemyśl

    1. Sandomierz

    1. Szczecin

    1. Toruń

    1. Warszawa

    1. Wrocław

    III. PARKI NARODOWE

    1. Babiogórski Park Narodowy

    1. Białowieski Park Narodowy

    1. Biebrzański Park Narodowy

    1. Bieszczadzki Park Narodowy

    1. Park Narodowy „Bory Tucholskie”

    1. Drawieński Park Narodowy

    1. Gorczański Park Narodowy

    1. Park Narodowy Gór Stołowych

    1. Kampinoski Park Narodowy

    1. Karkonoski Park Narodowy

    1. Magurski Park Narodowy

    1. Narwiański Park Narodowy

    1. Ojcowski Park Narodowy

    1. Pieniński Park Narodowy

    1. Poleski Park Narodowy

    1. Roztoczański Park Narodowy

    1. Słowiński Park Narodowy

    1. Świętokrzyski Park Narodowy

    1. Tatrzański Park Narodowy

    1. Park Narodowy „Ujście Warty”

    1. Wielkopolski Park Narodowy

    1. Wigierski Park Narodowy

    1. Woliński Park Narodowy

    IV. GŁÓWNE OBIEKTY KRAJOZNAWCZE

    1. Województwo dolnośląskie

    A)  Zabytki

    1. Bogatynia – drewniane budownictwo łużyckie

    2. Bolków – zamek Piastów świdnicko-jaworskich

    3. Czocha – zamek

    4. Grodziec k/Złotoryi – zamek

    5. Henryków – zespół klasztorny Cystersów

    6. Jawor – ewangelicki Kościół Pokoju

    7. Jelenia Góra – kościół św. Krzyża

    8. Karpacz – ewangelicki kościół Wang

    9. Kliczków – pałac

    10. Kłodzko – twierdza

    11. Krzeszów – pocysterski zespół klasztorny

    12. Legnica – zamek książąt legnickich

    13. Legnickie Pole – pobenedyktyński zespół klasztorny

    14. Lubiąż – pocysterski zespół klasztorny

    15. Lubomierz – zabudowa rynku

    16. Oleśnica – zamek

    17. Srebrna Góra – twierdza

    18. Strzegom – kościół śś. Piotra i Pawła

    19. Świdnica – ewangelicki Kościół Pokoju

    20. Świdnica – katedra śś. Stanisława i Wacława

    21. Trzebnica – pocysterski zespół klasztorny

    22. Wałbrzych, Książ – zespół zamkowo-parkowy

    23. Wambierzyce – bazylika Nawiedzenia NMP i kalwaria

    B)  Muzea

    1. Duszniki Zdrój – Muzeum Papiernictwa

    2. Jelenia Góra – Muzeum Okręgowe

    3. Kłodzko – Muzeum Ziemi Kłodzkiej

    4. Legnica – Dom Opatów Lubiąskich – Muzeum Miedzi

    5. Wałbrzych – Muzeum Okręgowe

    6. Zagórze Śląskie – zamek, Muzeum Regionalne PTTK

    C)  Inne obiekty

    1. Bogatynia – kopalnia węgla brunatnego

    2. Góra Slęża – rezerwat archeologiczny

    3. Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia

    4. Krzyżowa k/Świdnicy – Międzynarodowy Ośrodek Spotkań Młodzieży

    5. Kudowa-Zdrój Czermna – kaplica czaszek

    6. Międzygórze – rezerwat „Wodospad Wilczki”

    7. Polanica-Zdrój – centrum uzdrowiska

    8. Wojsławice k/Niemczy – ogród dendrologiczny

    1. Województwo kujawsko-pomorskie

    A)  Zabytki

    1. Bydgoszcz – spichrze nad Brdą

    2. Chełmno – ratusz

    3. Chełmża – kościół Św. Trójcy

    4. Golub-Dobrzyń – zamek krzyżacki

    5. Grudziądz – zespół spichrzów nad Wisłą

    6. Inowrocław – kościół NMP tzw. „Ruina”

    7. Koronowo – kościół pocysterski Wniebowzięcia NMP

    8. Kruszwica – Mysia Wieża

    9. Lubostroń k/Barcina – zespół pałacowo-parkowy

    10. Radzyń Chełmiński – ruiny zamku krzyżackiego

    11. Strzelno – kościoły Św. Trójcy i św. Prokopa

    12. Świecie – ruiny zamku krzyżackiego

    13. Włocławek – katedra Wniebowzięcia NMP

    B)  Muzea

    1. Biskupin – rezerwat archeologiczny, Muzeum Archeologiczne

    2. Bydgoszcz – Muzeum Okręgowe

    3. Inowrocław – Muzeum im. Jana Kasprowicza

    4. Kłóbka k/Kowala – Park Etnograficzny

    5. Wenecja k/Żnina – Muzeum Kolei Wąskotorowej

    6. Włocławek – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

    C)  Inne obiekty

    1. Ciechocinek – tężnie

    2. Fojutowo k/Tucholi – akwedukt

    3. Wierzchlas k/Tucholi – rezerwat „Cisy Staropolskie” im. Leona Wyczółkowskiego

    1. Województwo lubelskie

    A)  Zabytki

    1. Chełm – kościół Rozesłania św. Apostołów

    2. Dęblin – Twierdza

    3. Gołąb k/Puław – kościół św. Floriana i św. Katarzyny, domek loretański

    4. Hrebenne k/Tomaszowa Lubelskiego – cerkiew grekokatolicka św. Mikołaja

    5. Jabłeczna – prawosławny zespół klasztorny

    6. Janowiec k/Kazimierza – ruiny zamku Piotra Firleja

    7. Kazimierz Dolny – rynek, kościół św. Jana Chrzciciela i ruiny zamku

    8. Kodeń k/Terespola – kościół św. Anny

    9. Krasnobród-Podklasztor – zespół kościelno-klasztorny

    10. Puławy – zespół pałacowo-parkowy

    11. Tomaszów Lubelski – drewniany kościół Zwiastowania NMP

    12. Uchanie k/Hrubieszowa – kościół Wniebowzięcia NMP

    13. Zamość – zabudowa rynku

    B)  Muzea

    1. Kazimierz Dolny – Muzeum Sztuki Złotniczej

    2. Kozłówka k/Lubartowa – zespół pałacowo-parkowy, Muzeum Zamoyskich

    3. Nałęczów – Muzeum Stefana Żeromskiego

    4. Romanów k/Białej Podlaskiej – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego

    5. Włodawa – zespół synagogalny, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

    6. Wojciechów k/Nałęczowa – Wieża Ariańska, Muzeum Kowalstwa

    7. Wola Okrzejska – Muzeum Henryka Sienkiewicza

    8. Zamość – Rotunda, Martyrologiczny Punkt Upamiętnienia

    C)  Inne obiekty

    1. Chełm – podziemia kredowe

    2. Hamernia k/Suśca – rezerwat „Czartowe Pole”

    3. Hniszów k/Dorohuska – dąb „Bolko”

    4. Janów Podlaski – stadnina koni

    5. Kazimierz Dolny – wąwozy lessowe

    6. Kock i Wola Gułowska – pola bitew wojny 1939 r.

    7. Nałęczów – centrum uzdrowiska

    8. Porytowe Wzgórze – miejsce bitwy partyzanckiej

    9. Sobibór – teren byłego obozu zagłady

    1. Województwo lubuskie

    A)  Zabytki

    1. Bytom Odrzański – zabudowa rynku

    2. Gościkowo-Paradyż – zespół pocysterski z kościołem NMP

    3. Kostrzyn – ruiny Starego Miasta (w tym Twierdzy)

    4. Kożuchów – kościół farny NMP

    5. Lubsko – kościół NMP i ratusz

    6. Łagów – zamek Joannitów

    7. Ośno Lubuskie – obwarowania miejskie

    8. Rokitno – kościół NMP

    9. Szprotawa – kościół Wniebowzięcia NMP

    10. Żagań – pałac Albrechta Wallensteina i zespól klasztoru Augustianów

    11. Żary – kościół farny Najświętszego Serca Pana Jezusa

    B)  Muzea

    1. Dobiegniew – Muzeum Woldenberczyków

    2. Gorzów Wielkopolski – Muzeum Lubuskie

    3. Międzyrzecz – Dom Starostów, Muzeum Regionalne

    4. Ochla k/Zielonej Góry – Park Budownictwa Ludowego

    5. Zielona Góra – Muzeum Ziemi Lubuskiej

    C)  Inne obiekty

    1. Boryszyn k/Lubrzy – fotyfikacje Międzyrzeckiego rejonu Umocnionego

    2. Dychów k/Krosna Odrzańskiego – elektrownia wodna

    3. Łęknica – Park Mużakowski

    4. Świerkocin – ZOO Safari

    1. Województwo łódzkie

    A)  Zabytki

    1. Boguszyce k/Rawy Mazowieckiej – drewniany kościół św. Stanisława

    2. Grębień k/Wielunia – drewniany kościół filialny Św. Trójcy

    3. Inowłódź – kościół św. Idziego

    4. Łowicz – zabudowa Starego Rynku

    5. Łódź – zespół budynków „Księży Młyn”

    6. Łódź – secesyjna willa Kindermanna, ul. Wólczańska 31/33

    7. Łódź – ulica Piotrkowska (od pl. Wolności do al. Mickiewicza)

    8. Piotrków Trybunalski – kościół św. Franciszka Ksawerego

    9. Sieradz – kolegiata Wszystkich Świętych

    10. Skierniewice – dworzec kolejowy

    11. Sulejów-Podklasztorze – pocysterski zespół klasztorny

    12. Tum k/Łęczycy – kolegiata NMP i św. Aleksego

    13. Walewice k/Łowicza – zespół pałacowo-parkowy

    14. Warta – zespół klasztorny Bernardynów

    15. Wolbórz – zespół pałacowo-parkowy

    B)  Muzea

    1. Kutno – Muzeum Bitwy nad Bzurą 1939 r.

    2. Łowicz – gmach pomisjonarski, muzeum

    3. Łódź – Centralne Muzeum Włókiennictwa

    4. Łódź – Muzeum Historii Miasta Łodzi

    5. Łódź – Muzeum Sztuki

    6. Nieborów k/Łowicza – zespół pałacowo-parkowy, muzeum

    7. Oporów k/Kutna – zamek, Muzeum Wnętrz

    8. Ożarów k/Wielunia – dwór, Muzeum Wnętrz Dworskich

    C)  Inne obiekty

    1. Arkadia k/Łowicza – Park Romantyczny

    2. Bełchatów – kopalnia węgla brunatnego

    3. Bogusławice k/Wolborza – Państwowe Stado Ogierów

    4. Działoszyn – rezerwat „Węże”

    5. Łódź – Park im. Szarych Szeregów, pomnik Martyrologii Dzieci

    6. Piątek k/Łęczycy – geometryczny środek Polski, pomnik

    7. Rogów k/Koluszek – muzeum przyrodniczo-leśne, ogród dendrologiczny

    8. Tomaszów Mazowiecki – rezerwat „Niebieskie Źródła”

    1. Województwo małopolskie

    A)  Zabytki

    1. Biecz – kolegiata Bożego Ciała

    2. Binarowa k/Biecza – drewniany kościół św. Michała Archanioła

    3. Chochołów k/Zakopanego – drewniana zabudowa wsi

    4. Dębno k/Nowego Targu – drewniany kościół św. Michała Archanioła

    5. Kalwaria Zebrzydowska – zespół klasztorny i kalwaria

    6. Lanckorona – drewniana zabudowa

    7. Lipnica Murowana – drewniana zabudowa miasta i kościół św. Leonarda

    8. Miechów – dawny zespół klasztorny Bożogrobowców

    9. Nowy Wiśnicz – zamek

    10. Orawka k/Nowego Targu – drewniany kościół św. Jana Chrzciciela

    11. Powroźnik k/Muszyny – dawna cerkiew św. Jakuba Mł.

    12. Sękowa – drewniany kościół św. Filipa i Jakuba

    13. Stary Sącz – zespół klasztorny Klarysek

    14. Sucha Beskidzka – zamek

    15. Szczyrzyc k/Mszany Dolnej – zespół klasztorny cystersów

    16. Tarnów – zespół Starego Miasta

    B)  Muzea

    1. Bartne k/Gorlic – cerkiew św. Kosmy i Damiana, Muzeum Sztuki Cerkiewnej

    2. Chabówka – Skansen Taboru Kolejowego

    3. Dębno k/Tarnowa – zamek, muzeum

    4. Nowy Sącz-Falkowa, Sądecki Park Etnograficzny

    5. Oświęcim-Brzezinka – dawne obozy zagłady, Muzeum Auschwitz-Birkenau

    6. Tarnów – Muzeum Diecezjalne

    7. Wadowice – Dom Jana Pawła II, muzeum

    8. Wygiezłów k/Chrzanowa – Nadwiślański Park Etnograficzny

    9. Zakopane – Muzeum Tatrzańskie

    10. Zubrzyca Górna k/Jabłonki – Orawski Park Etnograficzny

    C)  Inne obiekty

    1. Bochnia – kopalnia soli

    2. Ciężkowice k/Gorlic – rezerwat „Skamieniałe Miasto”

    3. Dobczyce – Jezioro Dobczycke i ruiny zamku

    4. Gorlice – cmentarz wojenny z 1915 r.

    5. Jaskinia Wierzchowska Górna k/Białego Kościoła

    6. Jaworki k/Szczawnicy – rezerwat „Wąwóz Homole”

    7. Krynica-Zdrój – centrum uzdrowiska

    8. Niedzica – zamek, muzeum i zapora na Dunajcu

    9. Racławice k/Miechowa – pole bitwy z 1794 r.

    10. Szczawnica – centrum uzdrowiska

    11. Wieliczka – kopalnia soli

    12. Zakopane – stary cmentarz na Pęksów Brzyzku

    13. Zalipie k/Dąbrowy Tarnowskiej – ośrodek kultury ludowej

    1. Województwo mazowieckie

    A)  Zabytki

    1. Brochów k/Sochaczewa – kościół obronny św. Andrzeja i Jana Chrzciciela

    2. Brok k/Ostrowi Mazowieckiej – kościół św. Andrzeja

    3. Ciechanów – zamek książąt mazowieckich

    4. Czersk – ruiny zamku książąt mazowieckich

    5. Czerwińsk n/Wisłą – zespół klasztorny

    6. Kobyłka – kościół Św. Trójcy

    7. Nowy Dwór Mazowiecki – Twierdza Modlin

    8. Płock – katedra Wniebowzięcia NMP

    9. Przasnysz – zespół klasztorny Bernardynów

    10. Pułtusk – zamek

    11. Radom – zespół klasztorny Bernardynów

    12. Radziejowice – zespół pałacowo-parkowy

    13. Siedlce – Stary Rynek

    B)  Muzea

    1. Czarnolas k/Zwolenia – Muzeum Jana Kochanowskiego

    2. Liw k/Węgrowa – zamek i dwór, Muzeum Zbrojownia

    3. Opinogóra – zameczek, Muzeum Romantyzmu

    4. Orońsko k/Radomia – Centrum Rzeźby Polskiej

    5. Płock – Muzeum Mazowieckie

    6. Pruszków – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

    7. Przysucha – Muzeum im. Oskara Kolberga

    8. Radom – Muzeum Wsi Radomskiej

    9. Sierpc-Bojanowo – Muzeum Wsi Mazowieckiej

    10. Sochaczew – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą

    11. Szydłowiec – zamek, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

    12. Warka-Winiary – dwór, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

    13. Żelazowa Wola – Dom Fryderyka Chopina, Muzeum i park

    C)  Inne obiekty

    1. Czarnia k/Myszyńca – rezerwat „Czarnia”

    2. Kadzidło – ośrodek kurpiowskiej kultury ludowej

    3. Konstancin-Jeziorna – tężnia i zabudowa uzdrowiska

    4. Mała Wieś k/Grójca – rezerwat „Modrzewina”

    5. Niepokalanów – zespół klasztorny Franciszkanów

    6. Ossów k/Kobyłki – Mauzoleum i Cmentarz Poległych w 1920 r.

    7. Proboszczewice k/Płocka – grodzisko „Kosmata Góra”

    8. Stare Iganie – pole bitwy z 1831 r.

    9. Studzianki Pancerne – pomnik, Mauzoleum Wojska Polskiego

    10. Sulejówek – dom Józefa Piłsudskiego

    11. Treblinka k/Małkini – dawny hitlerowski obóz zagłady Żydów

    1. Województwo opolskie

    A)  Zabytki

    1. Byczyna – mury miejskie

    2. Głogówek – zespół miejski (zamek, ratusz, zespół klasztorny, kościół św. Bartłomieja)

    3. Głuchołazy – kościół św. Wawrzyńca

    4. Góra św. Anny – zespół klasztorny Franciszkanów i kalwaria

    5. Małujowice k/Brzegu – kościół św. Jakuba

    6. Moszna – zespół pałacowo-parkowy

    7. Nysa – kościół św. Jakuba

    8. Olesno – drewniany kościół św. Anny

    9. Opole – kościół Św. Trójcy

    10. Otmuchów – ratusz i zamek

    11. Paczków – zespół Starego Miasta

    B)  Muzea

    1. Brzeg – zamek, Muzeum Piastów Śląskich

    2. Góra św. Anny – Muzeum Czynu Powstańczego

    3. Łambinowice – Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych

    4. Opole – Muzeum Śląska Opolskiego

    5. Opole-Bierkowice – Muzeum Wsi Opolskiej

    C)  Inne obiekty

    1. Góra Św. Anny – Pomnik Czynu Powstańczego

    2. Opole – amfiteatr

    1. Województwo podkarpackie

    A)  Zabytki

    1. Baranów Sandomierski – zamek

    2. Blizne k/Brzozowa – drewniany kościół Wszystkich Świętych

    3. Czerteż k/Sanoka – dawna cerkiew

    4. Haczów k/Krosna – drewniany kościół Wniebowzięcia NMP

    5. Jarosław – kamienica Orsettich i podziemna trasa turystyczna

    6. Kalwaria Pacławska k/Przemyśla – zespół klasztorny Franciszkanów z kalwarią

    7. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy

    8. Krosno – kościół Nawiedzenia NMP

    9. Leżajsk – zespół klasztorny Bernardynów

    10. Posada Rybotycka k/Birczy – cerkiew obronna św. Onufrego

    11. Pruchnik k/Jarosławia – drewniana zabudowa

    12. Sieniawa – zespół pałacowo-parkowy

    B)  Muzea

    1. Bóbrka k/Krosna – Skansen Przemysłu Naftowego im. I. Łukaszewicza

    2. Kolbuszowa – Muzeum Kultury Ludowej

    3. Komańcza – klasztor Nazaretanek, Izba Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego

    4. Krosno – Muzeum Podkarpackie

    5. Łańcut – zespół pałacowo-parkowy, muzeum

    6. Przeworsk – zespół pałacowo-parkowy, muzeum

    7. Radruż k/Horyńca – zespół cerkiewny św. Paraskewy, muzeum

    8. Rzeszów – Muzeum Okręgowe

    9. Sanok – Muzeum Budownictwa Ludowego

    10. Sanok – zamek, Muzeum Historyczne

    11. Żarnowiec k/Krosna – dwór, Muzeum Marii Konopnickiej

    C)  Inne obiekty

    1. Czarnorzeki k/Krosna – rezerwat „Prządki” i ruiny zamku Kamieniec

    2. Dukla – cmentarz wojenny

    3. Iwonicz-Zdrój – centrum uzdrowiska

    4. Lesko – synagoga i cmentarz żydowski

    5. Rymanów-Zdrój – centrum uzdrowiska

    6. Solina – zapora i jezioro

    1. Województwo podlaskie

    A)  Zabytki

    1. Białystok – kościół Chrystusa Króla i św. Rocha

    2. Białystok – zespół pałacowo-parkowy Branickich

    3. Drohiczyn – zespół klasztorny z katedrą Św. Trójcy

    4. Łomża – katedra św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela

    5. Sejny – zespół klasztorny Dominikanów

    6. Supraśl – zespół klasztorny Bazylianów

    7. Tykocin – kościół Św. Trójcy

    B)  Muzea

    1. Białystok – Muzeum Podlaskie

    2. Ciechanowiec – Muzeum Rolnictwa

    3. Choroszcz – zespół pałacowy, Muzeum Wnętrz Pałacowych

    4. Nowogród – Muzeum Kurpiowskie

    5. Suwałki – Muzeum im. Marii Konopnickiej

    6. Tykocin – synagoga, muzeum

    C)  Inne obiekty

    1. Augustów – Kanał Augustowski

    2. Bachanowo k/Suwałk – rezerwat „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”

    3. Błaskowizna k/Suwałk – Jezioro Hańcza

    4. Grabarka k/Siemiatycz – sanktuarium polskiego prawosławia

    5. Gulbieniszki k/Suwałk – Cisowa Góra

    6. Hajnówka – cerkiew Św. Trójcy

    7. Kruszyniany k/Krynek – meczet i cmentarz mahometański

    8. Szurpiły k/Suwałk – Góra Zamkowa z grodziskiem i Jeziora szurpilskie

    9. Turtul – punkt widokowy

    1. Województwo pomorskie

    A)  Zabytki

    1. Gniew – zamek krzyżacki

    2. Kartuzy – pokartuski zespół klasztorny

    3. Pelplin – pocysterski zespół poklasztorny z katedrą NMP

    4. Żarnowiec k/Pucka – pocysterski zespół klasztorny

    5. Żukowo k/Kartuz – zespół poklasztorny Norbertanek

    B)  Muzea

    1. Będomin k/Kościerzyny – Muzeum Hymnu Narodowego

    2. Bytów – zamek krzyżacki, Muzeum Zachodniej Kaszubszczyzny

    3. Chojnice – Brama Człuchowska, Muzeum Regionalne

    4. Gdynia – Muzeum Marynarki Wojennej

    5. Gdynia – Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie

    6. Hel – Muzeum Rybołóstwa

    7. Kwidzyn – dawna katedra i zamek, muzeum

    8. Malbork – zamek krzyżacki, Muzeum Zamkowe

    9. Pelplin – Muzeum Diecezjalne

    10. Słupsk – Muzeum Pomorza Środkowego

    11. Tczew – Muzeum Wisły

    12. Wdzydze Kiszewskie – Kaszubski Park Etnograficzny

    C)  Inne obiekty

    1. Babi Dół k/Kartuz – rezerwat „Jar rzeki Raduni”

    2. Mechowo k/Pucka – Groty Mechowskie

    3. Odry k/Czerska – rezerwat „Kręgi Kamienne”

    4. Rozewie k/Władysławawa – latarnia morska i rezerwat „Przylądek Rozewie”

    5. Sopot – molo

    6. Stogi k/Malborka – cmentarz mennonicki

    7. Wirty k/Starogardu Gdańskiego – ogród dendrologiczny

    1. Województwo śląskie

    A)  Zabytki

    1. Cieszyn – rotunda św. Mikołaja

    2. Częstochowa – Jasna Góra

    3. Katowice – osiedla robotnicze Giszowiec i Nikiszowiec

    4. Mirów i Bobolice k/Żarek – ruiny zamków

    5. Olsztyn k/Częstochowy – ruiny zamku

    6. Pilica – kolegiata św. Jana Chrzciciela

    7. Podzamcze k/Ogrodzieńca – ruiny zamku

    8. Rudy – pocysterski zespół klasztorny

    B)  Muzea

    1. Będzin – zamek, Muzeum Zagłębia

    2. Bielsko-Biała – Zamek Sułkowskich, Muzeum Okręgowe

    3. Bytom – Muzeum Górnośląskie

    4. Mysłowice – Centralne Muzeum Pożarnictwa

    5. Pszczyna – zespół palacowo-parkowy, Muzeum Pałacowe

    6. Zabrze – Muzeum Górnictwa Węglowego i jeden ze skansenów górniczych

    7. Żywiec – zamek, muzeum

    C)  Inne obiekty

    1. Chorzów – Park Kultury i Wypoczynku (planetarium, Górnośląski Park Etnograficzny – skansen, Stadion Śląski)

    2. Gliwice – maszt radiostacji

    3. Koniaków i Istebna k/Wisły – ośrodki beskidzkiej kultury ludowej

    4. Katowice – pomnik Powstańców Śląskich

    5. Piekary Śląskie – sanktuarium maryjne i kalwaria

    6. Podlesice k/Kroczyc – rezerwat „Góra Zborów”

    7. Tarnowskie Góry – Kopalnia Zabytkowa

    8. Wisła Czarne – źródła Wisły pod Baranią Górą

    1. Województwo świętokrzyskie

    A)  Zabytki

    1. Chęciny k/Kielc – ruiny zamku

    2. Jędrzejów – zespół klasztorny Cystersów

    3. Kielce – katedra Wniebowzięcia NMP

    4. Klimontów – kościół św. Józefa

    5. Koprzywnica k/Sandomierza – pocysterski zespół klasztorny

    6. Opatów – kolegiata św. Marcina

    7. Szydłów – średniowieczny zespół miejski

    8. Ujazd k/Opatowa – ruiny zamku Krzyżtopór

    9. Wąchock – zespół klasztorny Cystersów

    10. Wiślica – kolegiata Narodzenia NMP

    B)  Muzea

    1. Jędrzejów – Muzeum im. Przypkowskich

    2. Kielce – pałac biskupów krakowskich, Muzeum Narodowe

    3. Nowa Słupia – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

    4. Oblęgorek k/Kielc – Muzeum Henryka Sienkiewicza

    5. Sielpia Wielka k/Końskich – Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego

    6. Tokarnia k/Kielc – Muzeum Wsi Kieleckiej

    C)  Inne obiekty

    1. Bałtów k/Ostrowca Świętokrzyskiego – Park Jurajski

    2. Bartków k/Zagnańska – dąb „Bartek”

    3. Busko-Zdrój – zabudowa centrum uzdrowiska

    4. „Jaskinia Raj”

    5. Kielce – rezerwat „Kadzielnia”

    6. Krzemionki k/Ostrowca Świętokrzyskiego – rezerwat archeologiczny

    7. Michniów k/Suchedniowa – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej

    8. Wykus k/Wąchocka – rezerwat „Wykus” i symboliczny cmentarz partyzancki

    1. Województwo warmińsko-mazurskie

    A)  Zabytki

    1. Frombork – zespół wzgórza katedralnego

    2. Giżycko – twierdza Boyen

    3. Kętrzyn – kościół św. Jerzego

    4. Morąg – kościół św. Piotra i Pawła

    5. Nidzica – zamek krzyżacki

    6. Olsztyn – katedra św. Jakuba

    7. Orneta – kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

    8. Reszel – zamek

    9. Święta Lipka k/Reszla – zespół klasztorny Jezuitów

    B)  Muzea

    1. Elbląg – Muzeum Okręgowe

    2. Lidzbark Warmiński – zamek, muzeum

    3. Olsztyn – zamek, Muzeum Warmii i Mazur

    4. Olsztynek – Muzeum Budownictwa ludowego

    5. Pranie n/Jez. Nidzkim – Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

    6. Stębark k/Olsztynka – Muzeum Grunwaldzkie, pole bitwy z 1410 r.

    C)  Inne obiekty

    1. Bisztynek – „Diabelski Kamień”

    2. Gierłoż k/Kętrzyna – Wilczy Szaniec

    3. Jezioro Śniardwy (rejs po jeziorze)

    4. Kadyny k/Tolkmicka – Dąb Jana Bażyńskiego

    5. Kanał Elbląski – przejazd statkiem do Elbląga od pochylni Buczyniec

    6. Krutyń k/Rucianego-Nidy – dolina Krutyni i jeziorka z pływającymi wyspami

    7. Łyna k/Nidzicy – rezerwat „Źródła Łyny”

    8. Olsztyn – planetarium i obserwatorium astronomiczne

    9. Pieniężno – rezerwat „Dolina rzeki Wałszy”

    10. Stańczyki – wiadukty w Puszczy Rominckiej

    11. Wojnowo k/Rucianego-Nidy – cerkiew staroobrzędowców

    1. Województwo wielkopolskie

    A)  Zabytki

    1. Antonin k/Ostrowa Wielkopolskiego – pałac myśliwski

    2. Bieniszew k/Konina – zespół klasztorny Kamedułów

    3. Bralin k/Kępna – drewniany kościół Narodzenia NMP „Na pólku”

    4. Gniezno – bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP

    5. Gostyń – zespół klasztorny Filipinów

    6. Górka Klasztorna – pobernardyński zespół klasztorny

    7. Kalisz – katedra św. Mikołaja

    8. Kościan – kościół NMP Wniebowziętej

    9. Ląd k/Konina – pocysterski zespół klasztorny

    10. Leszno – kościół św. Mikołaja

    11. Lubin k/Kościana – zespół klasztorny Benedyktynów

    12. Obra k/Wolsztyna – pocysterski zespół klasztorny

    13. Pawłowice k/Leszna – zespół pałacowy

    14. Przemęt k/Leszna – kościół pocysterski

    15. Rydzyna – zespół urbanistyczny i zamek

    16. Sieraków – kościół NMP Niepokalanie Poczętej

    17. Sulmierzyce k/Krotoszyna – drewniany ratusz

    18. Tarnowo Pałuckie k/Wągrowca – drewniany kościół św. Mikołaja

    19. Trzemeszno – kościół NMP i św. Wojciecha

    20. Turew k/Kościana – zespół pałacowo-parkowy

    21. Wągrowiec – kościół św. Jakuba

    22. Wąsowo k/Nowego Tomyśla – zespół pałacowo-parkowy

    23. Woźniki k/Grodziska Wielkopolskiego – zespół klasztorny Franciszkanów

    B)  Muzea

    1. Giecz k/Środy Wielkopolskiej – Rezerwat Archeologiczny

    2. Gniezno – Muzeum Początków Państwa Polskiego

    3. Gołuchów k/Kalisza – zamek, muzeum

    4. Kalisz – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

    5. Konin-Gosławice – zamek, Muzeum Okręgowe

    6. Kórnik k/Poznania – zamek, Muzeum Wnętrz Zamkowych, arboretum

    7. Lednica – Ostrów Lednicki i Wielkopolski Park Etnograficzny

    8. Rakoniewice k/Wolsztyna – Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa

    9. Rogalin – zespół pałacowy, muzeum

    10. Sieraków – Zamek Opalińskich, muzeum

    11. Szamotuły – Zamek Górków, muzeum

    12. Szreniawa k/Poznania – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolnospożywczego

    13. Śmielów k/Jarocina – pałac, muzeum

    14. Wolsztyn – Parowozownia Wolsztyn (skansen parowozów)

    C)  Inne obiekty

    1. Gołuchów k/Kalisza – głaz św. Jadwigi

    2. Pobiedziska – Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

    3. Stary Licheń k/Konina – sanktuarium maryjne z kościołem MB Bolesnej Królowej Polski

    1. Województwo zachodniopomorskie

    A)  Zabytki

    1. Białogard – kościół Narodzenia NMP

    2. Kamień Pomorski – katedra św. Jana Chrzciciela

    3. Kołobrzeg – konkatedra Wniebowzięcia NMP

    4. Krąg k/Polanowa – zespół zamkowy

    5. Pyrzyce – mury miejskie

    6. Stare Drawsko – ruiny zamku Drahim

    7. Stargard Szczeciński – kościół NMP Królowej Świata

    8. Świdwin – zamek

    9. Trzebiatów – kościół Macierzyństwa NMP

    10. Tuczno k/ałcza – zamek

    B)  Muzea

    1. Darłowo – zamek książąt pomorskich, muzeum

    2. Kołobrzeg – Muzeum Oręża Polskiego

    C)  Inne obiekty

    1. Chojna – platan „Olbrzym”

    2. Dolina Pięciu Jezior k/Połczyna Zdroju – rezerwat przyrody

    3. Glinna k/Starego Czarnowa – ogród dendrologiczny

    4. Siekierki – cmentarz wojenny

    5. Trzęsacz k/Trzebiatowa – brzeg klifowy i ruiny kościoła

    6. Tychowo k/Białogardu – głaz „Trygław”

    7. Wałcz – ośrodek sportowy i most nad jeziorem Raduń

    8. Zdbice k/Wałcza – fortyfikacje Wału Pomorskiego

    9. Żydowo k/Polanowa – elektrownia pompowo-szczytowa (widok)

    Obiekty krajoznawcze w regionach

    Województwo

    Miasta

    Parki
    narodowe

    Obiekty

    Zabytki

    Muzea

    Inne

    Ogółem

    Dolnośląskie

    1

    2

    23

    6

    8

    37

    Kujawsko-Pomorskie

    1

    13

    6

    3

    22

    Lubelskie

    1

    2

    13

    8

    9

    30

    Lubuskie

    1

    11

    5

    4

    20

    Łódzkie

    15

    8

    8

    31

    Małopolskie

    1

    5

    16

    10

    13

    39

    Mazowieckie

    1

    1

    13

    13

    11

    37

    Opolskie

    11

    5

    2

    18

    Podkarpackie

    1

    2

    12

    11

    6

    29

    Podlaskie

    4

    7

    6

    9

    22

    Pomorskie

    1

    2

    5

    12

    7

    24

    Śląskie

    8

    7

    8

    23

    Świętokrzyskie

    1

    1

    10

    6

    8

    24

    Warmińsko-Mazurskie

    9

    6

    11

    26

    Wielkopolskie

    1

    1

    23

    14

    3

    40

    Zachodniopomorskie

    1

    2

    10

    2

    9

    21

    POLSKA

    10

    23

    199

    125

    119

    443