Najdłuższa rzeka na świecie – Nil w Afryce na obszarze Burundi, Ruandy, Ugandy, Sudanu i Egiptu (dł. 6.671 km; za źródłową rzekę uważa się Kagerę, wypływającą na terytorium Burundi, na pd.-zach. od Jeziora Kiwu i uchodzącą do Jeziora Wiktorii; uchodzi do Morza Śródziemnego 2 głównymi ramionami – Rosetta i Damietta, tworząc deltę o pow. 22 tys. km2).

Najdłuższa rzeka w Europie – Wołga w Azji na terenie Federacji Rosyjskiej (dł. 3.530 km; źródła na Wałdaju, na wys. 229 m; uchodzi do Morza Kaspijskiego, tworząc deltę o pow. 19 tys. km2).

Najdłuższa rzeka w Polsce – Wisła (dł. 1.047 km; bierze początek na stokach Baraniej Góry – Beskid Śląski; za źródłowy potok przyjmuje się Czarną Wisełkę, wypływającą na wys. 1.107 m; uchodzi do Morza Bałtyckiego, tworząc deltę).

Największe jezioro na świecie – Morze Kaspijskie w Azji (pow. 376 tys. km2; 28 m poniżej poziomu oceanu światowego; nad Morzem Kaspijskim leży Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Iran i Azerbejdżan; średnia głęb. 180 m, maks. – 1.025 m).

Największe jezioro w Europie – Morze Kaspijskie w Europie (pow. 376 tys. km2; informacje dodatkowe – patrz powyżej).

Największe jezioro w Polsce – Śniardwy na Pojezierzu Mazurskim (pow. 11.383,3 ha).

Najgłębsze jezioro na świecie – Bajkał w azjatyckiej części Rosji, na Syberii (głęb. 1.620 m; dno 1.165 m p.p.m.; położone w rowie tektonicznym, lustro wody na wys. 456 m; pow. 31,5 tys. km2, w tym 27 wysp, największa – Olchon; dł. 636 km, szer. do 79,4 km; otoczone górami o wys. ponad 2.500 m n.p.m. Pionierami naukowego poznania Bajkału byli w 2 poł. XIX w. polscy zesłańcy: A. Czekanowski, J. Czerski, B. Dybowski, W. Godlewski).

Najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w dorzeczu Niemna, na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego (głęb. 108,5 m; pow. 311,4 ha, dł. 4,5 km, szer. 1,2 km. Ze względu na właściwości krajobrazowe, morfologiczne i limnologiczne objęte ochroną rezerwatową).

Największy wodospad na świecie – Salto Angel w Wenezueli na Wyżynie Gujańskiej, w pobliżu miasta Canaima (wys. 1.054 m; odkryty w 1935 r. przez lotnika amerykańskiego, J. Angela).

Największy wodospad w Europie – Utigard (Norwegia – wys. 610 m).

Największy wodospad w Polsce – Siklawa na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego (wys. ok. 70 m; spada z progu Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki).

Najwyższe góry na świecie – Himalaje.

Najwyższe góry w Europie – Alpy.

Najwyższe góry w Polsce – Tatry.

Najwyższy szczyt na świecie – Mount Everest w Himalajach, na granicy Nepalu i Chin (Czomolungma – wys. 8.848 m n.p.m.; zbudowany ze skał krystalicznych i osadowych; od roku 1921 cel licznych wypraw alpinistycznych; zdobyty po raz pierwszy w 1953 r. przez Nowozelandczyka E. P. Hillary'ego i Szerpę N. Tenzinga – uczestników brytyjskiej wyprawy pod kierownictwem J. Hunta); pierwszym Polakiem na M.E. była W. Rutkiewicz – 1978; pierwsze zimowe wejście dokonane w 1980 r. przez L. Cichego i K. Wielickiego; tegoż roku samotne wejście R. Messnera).

Najwyższy szczyt w Europie – Mont Blanc w Alpach Zachodnich (wys. 4.807 m n.p.m.; zbudowany ze skał krystalicznych; szczyt w kształcie szerokiej piramidy; zdobyty po raz pierwszy w 1786 r. przez J. Balmata i M. G. Paccarda; obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne; pod M.B. tunel drogowy o dł. 11,6 km, łączący miejscowości Pelerins k. Chamonix – Mont-Blanc we Francji i Entreves k. Courmayeur we Włoszech; zbudowany w latach 1959-65).

Najwyższy szczyt w Polsce Rysy w Tatrach Wysokich, w Tatrzańskim Parku Narodowym (wys. 2.499 m n.p.m.)

Najgłębsza depresja na świecie – Rów Jordanu z Morzem Martwym na Bliskim Wschodzie, w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego, w Izraelu, Jordanii i Palestynie (405 m p.p.m.; powstał w trzeciorzędzie; dł. ok. 450 km, szerokość od kilku do ok. 30 km, maksymalna głębokość ok. 800 m p.p.m. – dno Morza Martwego).

Najgłębsza depresja w Europie – Nizina Nadkaspijska (na wybrzeżu Morza Kaspijskiego – 28 m p.p.m.; Nizina Nadkaspijska leżąca w znacznej części p.p.m. stanowi odsłonięte w holocenie dno morza).

Najgłębsza depresja w Polsce – we wsi Raczki na Żuławach Wiślanych (1,8 m p.p.m.)

Najstarszy Park Narodowy na świecie – Yellowstone National Park w USA (Park Narodowy w Górach Skalistych, w stanach Wyoming, Montana, Idaho; zał. 1872; pow. 898 tys. ha; obejmuje pasma górskie, rzekę Yellowstone i jej wielki kanion, gorące źródła, gejzery – ponad 3 tys. – największy cieplny obszar na świecie, wulkany błotne, liczne wodospady i jeziora; flora: rozległe lasy z sosną, świerkiem, jodłą, osiką, olchą, wierzbą, górskie łąki; bogata fauna m.in.: bizon, łoś, niedźwiedź grizli, baribal, wapiti, koza śnieżna, kojot, widłoróg, owca gruboroga, ponad 200 gatunków ptaków, np. bielik amerykański, łabędź, jaskółka, kos; w 1976 r. uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery).

Najstarszy Park Narodowy w Europie – Park Narodowy Sareks w Szwecji (zał. 1909, pow. 194 tys. ha; obejmuje dzikie, górskie tereny Laponii z licznymi szczytami, lodowcami, głębokimi dolinami, jeziorami, łąkami i bagnami; flora bardzo zróżnicowana: subalpejskie lasy brzozowe, gęste zarośla karłowatych wierzb i alpejskie porosty; bogata fauna, m. in.: renifer, łoś, niedźwiedź brunatny, ryś, wilk, małe gryzonie i liczne gatunki ptaków – np. lapoński trznadel, sowa, orzeł, pardwa).

Najstarszy Park Narodowy w Polsce – Białowieski Park Narodowy (zał. 1932; w obecnej formie utworzony w 1947 r.; pow. 10.502 ha).

Największy Park Narodowy  na świecie – Park Narodowy Grenlandii w Danii – Grenlandia (pow. 70.000.000 ha, utworzony w 1974 r.; arktyczne tereny pn.-wsch. Grenlandii, lodowce; tundra z roślinnością krzewinkową, liczne ptaki).

Największy Park Narodowy w Europie – Park Narodowy Grenlandii w Danii – Grenlandia (pow. 70.000.000 ha; informacje dodatkowe – patrz powyżej).

Największy Park Narodowy w Polsce – Biebrzański Park Narodowy w województwie podlaskim (pow. 59.223 ha; utworzony w 1993 r.)