Jan Paweł II (1920-2005)

Wciąż będziemy pamiętać dzień 2 Kwietnia 2005 roku, kiedy o godzinie 21:37 nasz Ojciec Święty – Jan Paweł II powrócił do domu Ojca.

Wiemy, że jest u Boga i wędruje po niebiańskich polanach. Serca wyrażają jednak żal, że nie towarzyszy już myślami naszym wędrówkom.

Zarząd PTTK Oddziału Wolskiego im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie na posiedzeniu 4 kwietnia 2005 r. uczcił pamięć Ojca Świętego oraz podjął uchwałę o ustanowieniu Pielgrzymiej Odznaki Krajoznawczej „Śladami Jana Pawła II” (POK). Przyjęto wówczas projekt Regulaminu Odznaki, który został znowelizowany 16.10.2006 r.

Mamy nadzieję, że wielu turystów, podążając turytycznymi szlakami, zwiedzając ziemię ojczystą, będzie zdobywać Odznakę poświęconą Największemu z naszych rodaków, który od 1981 r. był Członkiem Honorowym PTTK.Fatum liczby "13" związanej z Janem Pawłem II.

Papież zmarł 02.04.2005 r. o godzinie 21:37 (suma cyfr: 13!)
W wieku 58 lat został papieżem (suma cyfr: 13!). Biorąc godzinę 21:37 i sumując 21 i 37 otrzymamy 58!
W wieku 85 lat zmarł (suma cyfr: 13!). Jeśli dodamy do siebie 73 i 12 (czytając godzinę śmierci od końca) otrzymamy 85!
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (suma cyfr: 13!), dokładnie 9301 dni (suma cyfr: 13!)
Dwie trzynastki pochodzące z daty i godziny śmierci w sumie dają 26, a więc ilość lat pontyfikatu.
Jan Paweł II był 265 papieżem w historii (suma cyfr: 13!)
Karol Wojtyła został biskupem w 1958 r., czyli w 58 roku XX w. (suma cyfr: 13!)
Karol Wojtyła został kardynałem w 1967 r., czyli w 67 roku XX w. (suma cyfr: 13!)
13 maja 1981 r. miał miejsce zamach na papieża.
Jakby tego wszystkiego było mało, po dokładnym obliczeniu liczby dni od narodzin Karola Wojtyły aż do dnia Jego śmierci (z uwzględnieniem lat przestępnych) okazało się ze Jan Paweł II żył 31000 dni. Znów trzynastka tylko czytana od tyłu.

Wiele osób uważa że trzynastka może pasować do Matki Bożej Fatimskiej, która objawiała się trzem dziewczynkom 13 dnia każdego miesiąca przez 13 miesięcy. Ilość liter składających się na określenie: „Matka Fatimska” wynosi 13! Podobnie jak ilość liter które składają się na: „Jezus Chrystus”. Czy już każdy zgadł? Tak... Jan Paweł Drugi – to również 13 liter, tak jak 13 było apostołów (12 apostołów i Jezus).

Być może liczba 13 określa 13 księgę (Apokalipsa) Pisma Świętego? Szukać można jeszcze długo. Być może kiedyś poznamy prawdę na ten temat, może jeszcze za naszego życia?


Ponad 25 lat Jan Paweł II zachwycał ludzi na całym świecie swoim niezwykle ciepłym, serdecznym poczuciem humoru. Jego celne puenty, zabawne powiedzonka oraz szczodrze rozdawane uśmiechy zjednywały mu wielbicieli nie tylko wśród członków Kościoła katolickiego, ale też wśród wyznawców innych religii oraz ludzi niewierzących.

Od pierwszych chwil po wyborze na tron Piotrowy Jan Paweł II zdobywał miliony ludzkich serc. Wierni czekali na jego żarty i zabawne powiedzonka, które można było usłyszeć nie tylko podczas mniej oficjalnych spotkań, ale też w trakcie uroczystych homilii. Zawsze jednak po chwilach żartów papież nawoływał słuchaczy do skupienia i wsłuchania się w słowa Ewangelii.

Dowcip Jana Pawła II był pozbawiony ironii czy cynizmu. Nigdy nie ranił, a zawsze wzmacniał i podnosił na duchu. Dawał nadzieję na lepsze jutro, okazywał radość człowieka połączonego z Bogiem oraz pomagał zapomnieć o bólu i codziennych kłopotach. Schorowany papież z dystansem traktował starzenie się, dając świadectwo swojej siły duchowej i niezmąconego poczucia humoru.

Wesoły, przyjazny stosunek Jana Pawła II do ludzi świadczył nie tylko o jego dobrym sercu, ale też niezwykłej umiejętności prowadzenia dialogu o sprawach poważnych i ostatecznych. Prostymi, pełnymi ciepła słowami Ojciec Święty tłumaczył zawiłe kwestie wiary, dzięki swojemu uśmiechowi napełniał ludzi pokojem i radością. Karol Wojtyła nauczał nie tylko w kościele, ale także podczas górskich wędrówek i spływów kajakowych.


Przyponijmy sobie pontyfikat papieża Polaka, Jana Pawła Wielkiego.
...Bez wizy, paszportu, druków zgłoszeniowych podróżował nasz Ojciec Święty, a my wszyscy razem z Nim. Dziś dotarł do miejsca, którego nie znajdziemy na żadnej mapie w naszych biurach. I nie szukajmy gdzie to jest. Bo to miejsce jest w naszych sercach, tam gdzie są nasi najbliżsi-ukochani.

(z listu biura Promotion)


Odszedł Ojciec Święty Jan Paweł Wielki, Ojciec nas wszystkich. Odszedł Wielki Polak, Wielki Człowiek. Jak zapełnić powstałą po Nim pustkę? Będzie Go nam bardzo brakować... W naszch sercach pozostanie jednak na zawsze! Obyśmy tylko potrafili niestrudzenie czerpać z Jego nauk...